Botrányos angol történelem: I. Mária királynő tragikus élete
A Tudor korszak az angol történelemben meglehetősen turbulens volt, még akkor is, ha legtöbben csak VIII. Henrik és az ő hat feleségének történetét ismerik ezekből az évekből. Természetesen ezen kívül is történt számos érdekes fordulat a dinasztia történetében, így ez alkalommal fókuszáljunk VIII. Henrik első szülött lányára, Máriára.
A kislány 1516. február 8-án látta meg a napvilágot, mégpedig az akkoriban Londontól nem messze lévő Greenwich Palotában, mely már az 1400-as évek közepe óta királyi tulajdonban volt és egyike volt VIII. Henrik kedvenc palotáinak.
Édesanyja a spanyol származású Aragóniai Katalin (1485-1536) volt, akitől mint ismert Henrik a várva-várt fiú utód hiányában pontosan 23 év és 11 hónap házasság után elvált. Katalin királyné történetét ide kattintva részletesen is elolvashatjátok.
A királyi sarjak neveltetése azonban egyáltalán nem volt olyan romatikus, mint ahogy néhány ránk maradt festmény azt esetleg sugallaná, ugyanis a gyermekek sohasem hagyományos családban avagy királyi anyjukkal nevelkedtek, hanem szolgálók hadával és dajkákkal körülvéve, akik közül az utóbbiak nem csak ellátták a gyermekeket de szoptatták is. Szüleik csak korlátozottan találkozhattak és tölthettek időt velük, hiszen őket elszólította a kormányzás, avagy az udvar körüli teendők, események.
Arról nem is beszélve, hogy Mária édesanyját a király az 1533-as kikényszerített válásuk után száműzte Londonból és az évek során egyre rosszabb körülmények közé költöztette. A sikertelen várandósságok sora, a megalázó helyzet melybe kényszerült, a biztonságának és az akkor 17 éves gyermeke láthatásának elveszítése túl sok volt az egykori királynének, a feljegyzések szerint mellrák okán 51 évesen meghalt.
VIII. Henrik (1491-1547) halála után az 55 éves uralkodó harmadik szülöttje, VI. Edvárd (1537-1553) 10 évesen került trónra, azonban 15 évesen tüdőgyulladás miatt meg is halt. Utódául unokahúgát, Mary Jane Grey-t jelölte, akinek 9 napos uralkodói történetét ide kattintva elolvashatjátok.
Mivel az erő és a hatalom Mária mellett állt, VIII. Henrik első szülött gyermekének gyorsan sikerült átvennie a trónt, azonban helyzete mégsem volt annyira stabil, hiszen akkor már 400 éve nem volt női uralkodó Angliában, így a bizalom sem volt meg egy női kormányzásban.
Ekkor Mária már 37 éves volt és a leiratok szerint koránál jóval idősebbnek tűnt. Ehhez hozzájárulhatott hányattatott gyermekkora, édesanyja korai halála és elhúzódó, krónikus soványságot okozó betegségei is, melyek következtében ekkorra már szinte összes fogát elveszítette. A legfeltűnőbb arcán mégis vörös haja, valamint átható, szúrós tekintete volt, annak ellenére hogy szemei meglehetősen rosszak voltak. Mindezt egy igen mély, majdnem férfias hang keretezte.
Nem túl előnyös megjelenését azonban gazdagon díszített, jól szabott ruháival ellensúlyozta, habár a legtöbben mégsem tartották őt stílusosnak.
Mindemellett meglehet hogy nőiességét egyébként sem szívesen hangsúlyozta az új uralkodó, lévén leginkább férfiak vették körül egy meglehetősen férfiak uralta világban. Ennek lett eredménye az is, hogy hamar nyomást helyeztek Máriára, miszerint mihamarabb házasodnia kell és egy férfit kell maga mellé ültessen.
Emellett azonban a királynő szeretett szerencsejátékokat játszani és sokat kártyázott is. Háziállatokat tartott, közöttük egy papagájt és egy spániel fajtájú kutyát is. Az udvarban rendszeresek voltak a színi előadások, a bálak és a koncertek is, de a több száz udvarbéli ember étkezéséről is a királyi konyha gondoskodott. Az uralkodó elsősorban a húsokat szerette, amit rendszerint sörrel kísért.
Udvarbéli elfoglaltságai mellett az uralkodó rendszeresen járt misére is, naponta nem kevesebbszer mint négyszer, valamint napjában rengeteg magányos imát is elmondott. Édesanyja után Mária római katolikus volt, még ha édesapja VIII. Henrik be is vezette az anglikán vallást az országban.
1553-as koronázása után Mária világossá tette, hogy elsődleges feladatának egy alkalmas férj megtalálását tekinti, mégpedig származása és vallása okán, leginkább egy spanyol társban gondolkodott. Gyermekkorában ugyan eljegyezték unokatestvérével V. Károllyal a spanyol királlyal, de mert ő végül egy másik unokatestvérét, Portugáliai Izabellát vette feleségül, Mária elkezdett Károly fiában, Fülöpben gondolkodni.
Ekkoriban, 1553-ban Mária 37 éves volt, míg Fülöp 26, de a korkülönbség a királynőnek kevésbé számított, miután meglátta Fülöp egyik Titian mester által festett portréját, őrülten beleszeretett a férfiba. Szerencsére Fülöp nem örökölte a családi vérvonalban élesen megjelenő kiugró Habsburg állat.
Mária világéletében nagyon szeretett volna gyermeket és 37 évesen már tudta, hogy vészesen kezd kifutni az időből. Fülöpnek egy korábbi házasságából a portugál Mária Manuéla hercegnővel már volt egy gyermeke, de sajnos a nő belehalt a gyermekszülésbe, így maradt a férfi egyedül fiatalon.
Az angol udvar nemigen támogatta Mária választását, ugyanis félő volt hogy a házassággal Anglia gyakorlatilag beolvad az akkor hatalmas kiterjedésű spanyol birodalomba, arról nem is beszélve, hogy gyakorlatilag mindenféle idegent utáltak Anglia földjén látni, nemhogy a trónján.
Mindenek ellenére Mária 1554-re nyélbe üttette a házassági megállapodást, pedig még felkelések is kitörtek az ország több pontján a hír hallatán. Mivel saját féltestvére Erzsébet is ellenezte a házasságot egy spanyollal, őt Mária egy időre a Tower falai közé zárta, mert láthatóan veszélyt jelentett hatalmára nézve.
Fülöp 1554. júliusában meg is érkezett Angliába, ott is Winchesterbe, ahová igazi királyi pompa mellett lovagolt be. Később Máriával is találkoztak, először életükben, de mert Fülöp nem beszélt angolul, némi kevert spanyol-francia-latin nyelven értekeztek. Mária teljesen el volt ragadtatva jövendőbelijétől, míg Fülöp egyáltalán nem örült, hogy arája még koránál is idősebbnek látszott és öltözködési stílusa sem volt túlzottan kifinomult.
Ennek ellenére néhány napon belül megtartották az esküvőt és az angol udvar kifejezett rosszallása ellenére Mária komoly társ-uralkodói jogokkal ruházta fel Fülöpöt. Elmondások szerint a nászéjszaka sem sikerült kifejezetten jól, bár Fülöp azzal vigasztalta magát, hogy amit tesz azt a spanyol birodalomért teszi.
Mária nem volt túlzottan tapasztalt a férfiak terén, így bár mindenki másnak egyértelmű volt, de neki mégsem tűnt fel, hogy férje egyáltalán nincs odáig érte, azonban a spanyol dinasztiának is utódra volt szüksége, így Fülöp teljesítette kötelességét.
Az esküvő utáni hetekben úgy tűnt, hogy Mária várandós lehet, minden jel erre mutatott, azonban az udvarban többen aggódtak, akik ismerték Mária korábbi női betegségeit. Ahogy telt múlt az idő, a várandósság egyre kevésbé volt valószínű, a baba nem mozgott odabent és egyéb jelek sem mutatkoztak, ennek ellenére a meghatározott időben a Hampton Court Palace-ben mindent előkészítettek az esetleges gyermek fogadására, de az csak nem érkezett meg.
Eközben az országban álhírek kezdtek terjedni a kis trónörökös várható érkeztéről, a hír pedig futótűzként terjedt keresztül-kasul Európán, uralkodók küldték jókívánságaikat és ajándékaikat az angol udvarba, közöttük a jagelló házi II. Lajos magyar-cseh király (uralkodott 1515-1526) felesége, a német származású, de ragadványnevén Magyarországi Máriaként ismert királyi hitves is.
Amikor a várható születés időpontja elmúlt és a kívánt trónörökös csak nem érkezett meg, az egész világnak világossá vált, hogy Mária valójában sohasem volt várandós, tüneteit inkább betegségei okozhatták.
Fülöp szintén komolyan elgondolkodott a lehetőségeken, hogy hogyan tudna a nemkívánt házasságából kihátrálni és Angliának hátat fordítani, amikor édesapja sietett segítségére és fiát Hollandiába kérette, bizonyos birodalmi ügyek elrendezésére. Máriát ez a döntés komolyan megrázta, mert azt gondolta, hogy a vesztesége és megszégyenülése időszakában legalább férje közelségébe kapaszkodhat.
Nem sokkal később, 1556-ben Fülöp kihajózott Greenwich-ből, amivel párhuzamosan kiderült, hogy a férfi már Mária vélt várandóssága alatt komoly érdeklődést kezdett mutatni felesége féltestvére Erzsébet iránt, bár érdeklődése inkább mint B-terv fogalmazódott meg és nem mint valós érzelem a fiatalabb nő irányába. Hollandiába érkezése után pedig hamarosan olyan hírek érkeztek, hogy odaát különböző udvari hölgyekkel is szerette múlatni idejét.
Közben teltek-múltak a hónapok és Fülöptől nem érkeztek bíztató hírek arra nézve, hogy terveben lenne visszatérése a szigetre, miközben Mária hűségesen és szomorúan várta szerelmét. Időközben Fülöp édesapja V. Károly egészségi állapotára való tekintettel birodalmának nagy részét is átengedte fiának, így a férfi visszatérése Angliába egyre valószínűtlenebbnek tűnt, ám Mária meglepetésére 1557-ben mégiscsak Anglia felé vette az irányt .
Amikor Fülöp megérkezett, csalódottan vette tudomásul, hogy felesége az elmúlt időszak tragédiái és magányossága miatt még a korábbinál is idősebbnek tűnt, arcán mély ráncok jelentek meg, ijesztően lefogyott és látása is komolyan megromlott.
Így történhetett, hogy alig 4 hónapnyi tartózkodás után Fülöp újra kihajózott és a jelek szerint a jövőben már nem szerepelt tervei között, hogy valaha is visszatérjen.
Mária teljesen összetört, de utolsó reményként abban bízott, hogy ez alkalommal talán valóban Fülöp gyermekét hordja szíve alatt, amiről az udvar tagjai már egyáltalán nem voltak meggyőződve, így a hírt nem is közölték a nagyvilággal. 1558-ra kiderült, hogy ez alkalommal sem várható királyi baba, a királynő hasának növekedését pedig meglehet hogy egy nőgyógyászati tumor okozhatja, hasonló mint amelybe édesanyja belehalt.
Ugyabben az évben Mária komolyan megbetegedett, az udvar pedig arra kérte férjét Fülöpöt, hogy még utoljára jöjjön és látogassa meg haldokló feleségét. Fülöp erre nem volt hajlandó és ez a hír csak méginkább gyöngítette Mária életerejét.
Utolsó napjaiban az uralkodó féltestvérét, Erzsébetet nevezte meg mint hivatalos utódját a trónon, majd 40 évesen hamarosan befejezte veszteségekkel és személyes tragédiákkal teli rövid életét. Mária személyes tárgyai között találtak egy imakönyvet, melynek várandós anyákhoz szóló oldalát könnyek áztatták.
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf