London titkai: az egykori Winchester Palace

London titkai: az egykori Winchester Palace

Ha Londonban, és azon belül is a London Bridge környékén jártok, akkor érdemes egy pillantást vetni a több mint 500 évvel ezelőtt itt állt Winchester Palace megmaradt romjaira.

Könnyű a helyszínt megtalálni, a Borough Market mögötti utcában áll, a pontos címe pedig Pickfords Wharf, London SE1 9DN

Maga a Winchester palota 1109-ben William Giffardnak, Winchester akkori püspökének (szolgálatban 1100-1129) épült, aki ha Londonban járt királyi- vagy adminisztratív ügyeit intézni, itt szállt meg.

Winchester Palace 1647 / after Wenceslas Hollar, Public domain, via Wikimedia Commons

Akkoriban az uralkodó I. Henrik volt (1068-1135), akinek édesapja, az a Hódító Vilmos (1028-1087) normann, azaz észak francia uralkodó volt, akit 1066-ban koronáztak Anglia királyává és aki 1070-ben neki fogott a Tower of London építésének.

A ma is látható romok a nagyterem részét képezték, a megmaradt fal részen található ajtók pedig eredetileg a különböző élelmiszerek tárolására szolgáló helységekbe, a konyhába és a kamrába vezettek. A palota többi része a két udvar körül helyezkedett el, és számos épületnek adott otthont, köztük börtönnek (ez ma a Clink Prison), sörfőzdének és egy helyi hentesnek is.

photo by Idegenvezetés London

A hatalmas terem alatt egy boltíves pince is megtalálható volt, ott elsősorban a bort tárolták, valamint egy föld alatti lejárat kivezetett a szomszédos Temzéhez is.

A fogadó terem pazar berendezéssel bírt, az évszázadok alatt számtalan alkalommal voltak itt vendégek királyi személyek is, sőt mi több a skóciai I. Jakab király (1394-1437) is itt tartotta esküvőjét Joan Beaufort-tal 1424-ben. Emellett St Thomas Becket is itt éjszakázott, mielőtt másnap Canterbury-be utazott volna, hogy azután ott érje a végzet. Erről az esetről ide kattintva tudhattok meg többet, főleg hogy magyar szála is van a történetnek. Sőt mi több úgy tartják, hogy 1540-ben VIII. Henrik valószínűleg a házban találkozott Catherine Howarddal, ötödik feleségével is.

A 13. században jelentős átépítéseket végeztek a palotán, elsősorban újabb épületeket húztak fel a birtokon, újabb termeket, udvart és kápolnát létesítettek, valamint fejlesztették a Temze melletti rakpartot is.

Az első részletes ábrázolás a palotáról 1647 körül készült, amikor Wenceslaus Hollar elkészítette a palota rajzát, amin jól látható, hogy milyen hatalmas birtokról is volt szó.

A 17. századig rendben is mentek a dolgok a Winchester Palace-ben, azonban az angol polgárháború időszakában (1642-1651) a köztársaságpártiak elfoglalták azt és a királypártiak börtönévé alakították. Sőt mi több, 4 380 angol fontért el is adták végül egy bizonyos Thomas Walker-nek aki azután a monarchia visszaállításakor elveszítette azt, habár ezután már a püspök sem használta ezt a helyszínt állandó londoni rezidenciájaként.

photo by Idegenvezetés London

Miután a palota nagyrészt elnéptelenedett, a város nagyszámú bérlőnek és albérlőnek adta ki az épületek helyiségeit. Sok épületrészt bordélyházként üzemeltettek, ami a Temze déli oldalán legális foglalkozás volt, mígnem a City of Londonból (a Temze északi részéről) ki volt tiltva. Sőt mi több, a püspökségtől sem állt olyan nagyon távol ez az üzlet, hiszen ők voltak hivatottak kiadni az engedélyeket és az üzlet után beszedendő adókkal is ők rendelkeztek.

A népnyelv azután az itt dolgozó lányokat Winchester Geese néven kezdte emlegetni, azaz Winchester Libáiként, de persze rájuk is csak addig volt szüksége a közösségnek míg éltek. Amint meghaltak máris nem kívánatos személyek lettek a kerületben, haláluk után pedig megszentelt földbe sem kerülhettek, hiszen mind bűnösök voltak...
Erről, az innen nem túl messze létesített prostituált temetőről és annak történetéről ide kattintva tudhattok meg többet.

A 17. és a 18. században tovább pusztult az egykori Winchester Palace épületkomplexum, ugyanis a Temze menti kereskedelem élénkülésével egyre több raktárépületre lett szükség, így a palota ezen oldali részeit és folyamatosan átépítették.

A 19. században, egészen pontosan 1814-ben egy nagyon komoly tűzvész posztított a környéken, melynek eltakarítási munkálatai során sikerült a már korábban lepusztult Winchester Palota egy részének feltárása, ekkor került elő a ma is látható nagyterem falának egy darabja, benne egy egykori gyönyörű rózsaablakkal, mely a mai napig is viseli az akkori tűzvész nyomait..

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Buy Me A Coffee

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota