Honnan kapták London metró megállói a nevüket? - 2. rész
London egy óriási város, szám szerint 11 metró vonal szeli keresztül-kasul, melyek 272 állomást szolgálnak ki:
* Bakerloo Line (1906)
* Central Line (1900)
* Circle Line (1871)
* District Line (1868)
* Hammersmith & City Line (1864)
* Jubilee Line (1979)
* Metropolitan Line (1863)
* Northern Line (1890)
* Piccadilly Line (1906)
* Victoria Line (1968)
* Waterloo & City Line (1898)
A vonalak teljes hossza 402 km, a legelső, a Mertopolitan Line 1863-ban nyílt meg, akkor Paddington (régi nevén Bishop's Road) és Farringdon Street megállók között.
Naponta majd 5 millió embert szállít a londoni metró és legtöbben úgy suhanunk keresztül az állomásokon, hogy nincs tudomásunk a neveik mögött megbújó történelemről. Ezen most egy kicsit változtatunk.
Camden Town
Ez az észak-londoni kerület nagyjából 1791-re alakult ki, eredendően a St. Paul's Cathedral egyik majorja volt és házasság révén jutott Charles Pratt, Camden első grófjának tulajdonába. A gróf haszonbérleti szerződés fejében átengedte a területet beépítésre, így akkoriban kezdték el a városrészt Camden Town-nak hívni. 1907-ben nyitották meg itt a metrómegállót, melyet eredetileg Camden Road-nak neveztek volna, de azután mégis a Camden Town mellett döntöttek.
Canary Wharf
A vízi kirakodóhely 1936-ban nyílt és a terület akkori tulajdonosa - a Fruit Lines Limited - építtetett ide egy raktárházat, ahol a Canary Islands-ról származó import áruikat tárolták, innen a név. Az állomás 1999-ben nyilt Canary Wharf néven.
Chancery Lane
Maga a Chancery Lane (Kancellár utca) az 1160-as évekből származik, a Templomos Lovagok építették, de az idők során többször is nevet cserélt. Többek között volt Newstrate (New Street) is a 13. században, később III. Henrik király (1216-1272) egy épületet húzatott fel az utcán, amely a zsidók keresztány hitre térítésének központja lett, így lett az utca neve Convers Lane. Később I. Edward (1239-1307) skót származású uralkodó törvényben tiltotta meg a zsidók angol földön való tartózkodását így az intézményre sem volt többé szükség. Helyette a skót szokásokon alapuló 'Keeper of the Rolls' intézmény költözött ide, amely gyakorlatilag a korabeli központi bíróság irattára volt, így az utca neve is változott, Chancellor's Lane (Kancellária utca) lett belőle. 1454-ben azonban visszakapta eredeti nevét, újra Chancery Lane lett, a metrómegállót pedig évszázadokkal később, 1900-ban nyitották itt meg.
megjegyzés: A kancellár eredetileg az uralkodó mellett működő főtisztviselő volt, aki a királyi rendeletek, kiváltságlevelek, egyéb közokiratok szerkesztését és kiadását végezte.
Charring Cross
A legendárium szerint azért van a Cross (kereszt) az állomás nevében, mert I. Edward (1239-1307) király 1291-ben keresztet állíttatott itt, mintegy megjelölve azt a helyszínt, ahol szeretett felesége Eleanor királynő halottas menete megpihent amint Harby városából Wesminsterbe tartott. Egy kereszt ma is látható az állomás előtti téren, amiről ide kattintva bővebben is olvashattok.
A valóság azonban az, hogy a Cross szócska egy 9. századi Cyrringe nevű település nevéből származik, ugyanis a cierring szó ó-angol nyelvjárásban azt jelentette hogy kanyar, fordulat, így valószínűleg inkább a Temze folyó közelben található kanyarulatára utalhat. A Charring Cross metrómegálló az 1880-as években épült.
Covent Garden
A terület a múltban a Wesminster Abbey szerzeteseinek tulajdonába tartozó, fallal körülvett kis kert volt, melyet 1491-ben Convent Garden néven ismertek (convent jelentése kolostor). Miután az ország anglikán lett (erről többet ide kattintva olvashattok) és a kolostorokat feloszlatták, a terület a korona tulajdonába került, mely 1552-ben eladta azt John Russell-nek, Bedford első grófjának aki magánházat építtetett a területre, később Francis Russell, Bedford negyedik grófja lakónegyedet alakított ki a területen. Az 1660-as évektől híres gyümölcspiac működött itt, mely később átköltözött mai helyére, Vauxhall állomás környékére.
A metrómegálló neve azonban egy helyesírási hiba folytán nem Convent hanem Covent Garden lett, melyet 1907-ben nyitottak.
folytatása következik...
A sorozat további részeit az alábbi linkeken találod:
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf