St. Patrick Day: az írek nemzeti ünnepe

St. Patrick Day: az írek nemzeti ünnepe

London minden évben a Trafalgar térre hívja a városban élő íreket, hogy méltóképp megemlékezhessenek országuk védőszentjéről Szent Patrikról.

St. Patrick / Nheyob, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Érdekes ellentmondás azonban, hogy a történetírás szerint Patrik nem is ’odavalósi’, ugyanis Britanniában született kb. 387-ben. 16 évesen ír rablók elrabolták, hat évig ír földön szolgált pásztorként, mígnem végül sikeresen visszaszökött brit földre.

A története itt azonban érdekes fordulatot vett, Patrik ugyanis belépett a keresztény egyházba, elutazott Franciaországba és a feltételezések szerint Rómába is, majd végül papként tért visszatért Írországba, hogy megkeresztelje az íreket.

Írországi életéről és munkásságáról sajnos keveset tudunk, és a fennmaradt néhány írást is érdemes kritikus szemlélettel kezelni, ugyanis a legtöbb halála után íródott. Egy azonban biztos, bármit is tett sikerrel járt, bár halálának időpontja is kérdéses, valószínűleg 461. március 17-én történhetett.

Nheyob, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ez a nap a fentiek fényében egyházi ünnepnek tűnhet, de valójában nem sok köze van hozzá, ezen a napon az írek ugyanis inkább magukat ünneplik, az államukat és a nemzetüket, ugyanis ez az egyetlen saját nemzeti ünnepük.

Ilyenkor aztán hordószámra folyik a Guinness sör, felvonulásokat tartanak karneváli hangulatban, szól az ír népzene, és mindenki zöldbe öltözik, hogy hódoljon Paddynek, az ír nemzetnek, az ír hagyományoknak, a manóknak, a tündéreknek, a szivárvány végén elásott kincsesládának, a négylevelű lóherének - igen, mindennek ami Írországhoz köthető.

Mindazok ellenére, hogy bár az írek igen gazdag hagyományokkal rendelkeznek és igen színes kultúrával, a legfontosabbat, a saját anyanyelvüket mára már gyakorlatilag elvesztették. Habár a gael nyelv az angol mellett hivatalos és egyenrangú, mára már gyakorlatilag az írek alig 5%-a beszéli.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota