Remembrance Day, azaz a britek háborús megemlékezésének napja

Remembrance Day, azaz a britek háborús megemlékezésének napja

Az utóbbi napokban már biztosan mindenkinek feltűnt, hogy lépten-nyomon pipacs motívumokba botolhattunk Londonban, ami mindig jelzi, hogy hamarosan újra itt a britek háborús megemlékezésének napja, azaz a Remembrance Day.

A megemlékezések alapja az 1918. november 11-én történt események, azaz az I. világháború vége, valamint tisztelgés az elmúlt háborúk hőseinek erőfeszítései, eredményei és áldozatai előtt. Maga a megemlékezés napja mindig november 11-e, amikor a britek délelőtt 11 órakor 2 perces néma főhajtással emlékeznek a hősökre, ekkor még a munkahelyeken is megáll az élet, sőt sok esetben a közutakon is.

A hivatalos, koszorúzással egybekötött állami megemlékezéseket azután mindig november második vasárnapján tartják.

The Cenotaph, Whitehall, London by Richard Humphrey, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

A vasárnapi hivatalos megemlékezések és koszorúzások helyszíne mindig a London központjában álló Cenotaph nevű központi háborús emlékmű, mely minden olyan brit katona emlékére állíttatott a Whitehall nevű széles út közepén akik a történelem során bármely csatában, földön, vízen vagy levegőben életüket áldozták a hazáért.

A nemzeti megemlékezést miden évben élőben közvetíti a BBC brit tévécsatorna és a Big Ben hangja is felcsendül az ünnepségen.

by PublicDomainPictures from Pixabay 

Na de mi is történt 1918. november 11-én?
A 11. hónap 11. napján 11 órakor véget ért az I. világháború. Aznap reggel 5 órakor a franciaországi Compiegne-ben egy vasúti kocsiban Németország aláírta a fegyverszüneti megállapodást, mely pontott tett egy olyan kegyetlen háború végére melyben 9 millió katona halt meg, 21 millió megsebesült és akkor az erkölcsi és anyagi károkról még szót sem ejtettünk.

Az említett hatalmas számokon felül itt említhetjük azt a közel 5 millió embert is, akik fertőzések vagy éhezés miatt szintén a háború áldozatainak tekinthetők.

by Siggy Nowak from Pixabay 

Miért pont pipacs?
A Brit Királyi Hadtest (Royal British Legion) ezekben a megemlékezést megelőző napokban tartja legnagyobb szabású adománygyűjtését, ilyenkor az adományokért cserébe kis papírból készült kitűzhető pipacsokat adnak. A Brit Királyi Hadtest elsődleges feladata hogy anyagi, szociális és érzelmi segítséget nyújtson a Brit Fegyveres Erők (British Armed Forces) tagjainak és veteránjainak valamint azok családtagjainak a nehéz időkben.

A pipacsra azért esett a választás, mivel ezek voltak az első virágok, melyek az észak-franciaországi és flandriai volt csatamezőkön tavasszal, amikor az élet újra indul, először szirmot bontottak.

by Kelvin Stuttard from Pixabay 

Egyébként a pipacs viselésénél arra is érdemes figyelni, hogy a kis zöld levélke helyesen álljon, ugyanis az az óramutatót jelképezi és ha közelebbről megnézzük, helyesen viselve éppen 11 órát mutat.

A kis pipacsok sem akárhol készülnek, egészen pontosan a Poppy Factory-ben (azaz a Pipacs gyárban), nagyjából 15 perc sétányira a londoni Richmond metrómegállótól. Ha ide kattintasz, többet is megtudhatsz a helyszínről, sőt mi több alkalmanként látogatható is.

Ide kattintva pedig többet is megtudhatsz a Brit Királyi Hadtest-ről és munkájukról.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

cover: by Aaron Burden from Pexels

Read more