Híres magyarok Londonban: Kodály Zoltán

Híres magyarok Londonban: Kodály Zoltán

Kodály Zoltánt mindenki úgy ismeri mint háromszoros Kossuth-díjas magyar zeneszerzőt, zenetudóst, zeneoktatót, népzenekutatót de azt már kevesen tudják róla, hogy a Magyar Tudományos Akadémiának is tagja volt.

Kodály Zoltán / Public domain, via Wikimedia Commons

Ez a nagyszerű magyar művész 1882-ben született Kecskeméten igazi zenész családba ugyanis édesapja hegedűn, édesanyja pedig zongorán játszott, valamint énekelt. 1900-ban beiratkozott a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–német szakára, valamint lakója lett az Eötvös Kollégiumnak, ahol Balázs Béla volt szobatársa.

Az egyetem mellett elvégezte az Országos Magyar Királyi Zeneakadémia zeneszerző tanszakát is, doktori disszertációját a magyar népdal strófaszerkezetéről írta 1906-ban.

Kodály Zoltán, 1928 / Pál M. Vajda, Public domain, via Wikimedia Commons

Elgondolása szerint a jó zenész kellékei négy pontban foglalhatók össze:
1. kiművelt hallás
2. kiművelt értelem
3. kiművelt szív
4. kiművelt kéz
Ám mind a négynek párhuzamosan kell fejlődnie, állandó egyensúlyban, mihelyt egyik elmarad vagy előreszalad, baj van.

A közismerten Kodály-módszerként elterjedt zenei nevelés elsősorban nem a szolmizációval azonos, bár kétségtelen hogy a módszernek szerves része. Koncepciója szerint a zenei nevelésben az éneklés a vezető szerep, ezen keresztül lehet leghamarabb eljutni a zene megértéséhez.

Kodálynak köszönhetően Magyarországon számos énekzenei általános iskola alakult, ahol heti három-négy zeneóra mellett kötelező a karéneklés is, az ide járó gyermekek nem csak zeneértő felnőttekké válnak, de javul a hallásuk, tisztábban is énekelnek. Ami meglepő - és teljes mértékben Kodályt igazolja - hogy jobban teljesítenek, mint társaik, sőt, jobbak a fizikai képességeik is.

Juha Richárd: Kodály Zoltán terrakotta mellszobra (Nyíregyháza) / CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Természetesen Kodály módszere nem csak Magyarországon ismert és elismert, a világ számos részén oktatnak az ő módszerével (Egyesült Államok, Ausztrália) csakúgy mint Európa sok országában és természetesen Londonban is.

A ma is működő londoni Kodály Intézet hivatalos neve ’The British Kodály Academy’, alapítója az a Vajda Cecília aki maga is Kodály tanítványa volt így első kézből ismerhette meg a zenetudós módszerét.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Buy Me A Coffee

Read more