A Westminster Abbey titkai: az ismeretlen katona sírja

A Westminster Abbey titkai: az ismeretlen katona sírja

Minden év november 10-én este - egy nappal a britek háborús megemlékezésének napja előtt - a Victoria pályaudvaron este 20.00 órakor koszorúzásra kerül sor.

Nem véletlen hogy pont itt, ugyanis ide érkezett, egészen pontosan a 8-as peronra 1920. november 11-én este 20.32-kor egy koporsó Franciaországból, mely az ismeretlen katona koporsójaként mindazon 600 000 brit emlékét őrizte, akik az I. világháborúban nyomtalanul eltűntek a csatamezőkről és hollétükre sohasem derült többé fény.

Ismeretlen katona sírja, Westminster Abbey, London / The National Churches Trust, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

A koporsó éjszakára, felravatalozva az állomáson maradt, a 1st Battalion Grenadier Guards (azaz a Gránátos Zászlóalj) tiszteletteljes virrasztása mellett, majd másnap, azaz 1920. november 11-én reggel innen szállították át a brit zászlóval letakart koporsót a Westminster Abbey-be.

A japán Naruhito császár és császárné látogatása a sírnál / 外務省 (MOFA), CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

A koporsón egy acél sisakot és oldalfegyvereket helyeztek el, majd a Royal Horse Artillery (azaz a Királyi Lovas Tüzérség) hat lóval húzott ágyútalpjára helyezték és a néma tömegen keresztül a Firing Party (azaz a Tüzér Ezred) és a Brigade of Guards (azaz a Gárdadandár Ezred) katonái kíséretében egészen a Hyde Park Corner-en és a The Mall-on keresztül a Whitehall-on álló Cenotaph-hoz (azaz a központi háborús emlékműhöz) vonultak, ahol V. György király rózsa- és babérlevélkoszorút helyezett a koporsóra.

Akkoriban a pipacs mint a háború megemlékező virága még nem létezett, ezt a szimbólumot csak 1921-től kezdték el használni.

A Cenotaph-nál 2 perces néma tisztelgést tartottak, majd a menet folytatta útját a Westminster Abbey felé, ahol díszőrség mellett a koporsót a Brigade of Guards katonái vitték vállukon az apátság nyugati hajójába, ahol egy temetkezési szertartás keretében azt a padlóba süllyesztették.

Parliamentary Art Collection, CC0, via Wikimedia Commons

Az síremlékre a következőket írták:

BENEATH THIS STONE RESTS THE BODY
OF A BRITISH WARRIOR
UNKNOWN BY NAME OR RANK
BROUGHT FROM FRANCE TO LIE AMONG
THE MOST ILLUSTRIOUS OF THE LAND
AND BURIED HERE ON ARMISTICE DAY
11 NOV: 1920, IN THE PRESENCE OF
HIS MAJESTY KING GEORGE V
HIS MINISTERS OF STATE
THE CHIEFS OF HIS FORCES
AND A VAST CONCOURSE OF THE NATION

THUS ARE COMMEMORATED THE MANY
MULTITUDES WHO DURING THE GREAT
WAR OF 1914 - 1918 GAVE THE MOST THAT
MAN CAN GIVE LIFE ITSELF
FOR GOD
FOR KING AND COUNTRY
FOR LOVED ONES HOME AND EMPIRE
FOR THE SACRED CAUSE OF JUSTICE AND
THE FREEDOM OF THE WORLD

THEY BURIED HIM AMONG THE KINGS BECAUSE HE
HAD DONE GOOD TOWARD GOD AND TOWARD
HIS HOUSE

azaz magyar fordításban:

E KŐ ALATT NYUGSZIK
EGY BRIT HARCOS TESTE
NEVE ÉS RANGJA ISMERETLEN
FRANCIAORSZÁGBÓL ÉRKEZETT, HOGY ITT NYUGODJON
AZ ORSZÁG LEGNAGYOBBJAI KÖZÖTT
IDE TEMETTÉK A FEGYVERLETÉTEL NAPJÁN
1920. NOVEMBER 11-ÉN
ŐFELSÉGE V. GYÖRGY KIRÁLY
ÁLLAMMINISZTEREI, KATONAI VEZETŐI
ÉS A NEMZET HATALMAS GYÜLEKEZETE JELENLÉTÉBEN

ÍGY EMLÉKEZTEK A SOKAKRA
AKIK AZ 1914-1918-AS NAGY HÁBORÚ ALATT
A LEGTÖBBET ADTÁK, MIT EMBER ADHAT, AZ ÉLETÜKET
ISTENÉRT
KIRÁLYUKÉRT ÉS ORSZÁGUKÉRT
SZERETTEIK OTTHONÁÉRT ÉS A BIRODALOMÉRT
AZ IGAZSÁG SZENT ÜGYÉÉRT ÉS
A VILÁG SZABADSÁGÁÉRT

KIRÁLYOK KÖZÉ TEMETTÉK ŐKET
MERT ŐK ISTEN ÉS HAZÁJUK FELÉ JÓT CSELEKEDTEK

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Buy Me A Coffee

Read more