A londoni City legöregebb temploma: All Hallows by the Tower

A londoni City legöregebb temploma: All Hallows by the Tower

A londoni City, - azaz mondhatnánk London óvárosa - tele van réges-régi történelmi emlékekkel, de ezek közül is kiemelkedően réginek számít az All Hallows by the Thames nevű templom, közvetlenül a Tower of London épülete mellett.

photo by Idegenvezetés London

A templom helyén eredetileg álló majd 1400 évvel ezelőtti keresztény templom alapítója az Észak-Németországból származó angolszász (Anglo-Saxon) Erkenwald, aki akkoriban mint London püspöke szolgát. Erkenwald édesapja Æthelberht király volt, lánytestvére pedig Æthelburh (avagy Ethelburga).

Erkenwald ezen ma is látható All Hollows templomon kívül még két Benedek-rendi apátságot is alapított, az egyiket a mai London nyugati részén Chertsey-ben csak férfiaknak és egy másikat a mai London keleti felén Barkingban, csak nőknek, ahol húga, Ethelburga is apátnőként szolgált.

photo by Idegenvezetés London

A templom neve, az All Hollows mindenszenteket (all saints) jelent. Az eredeti templom 675-ből minden bizonnyal nagyrészt fából épülhetett, de bent a templomtérben a bejárat közelében egy angolszász boltíves kő bejárat megőrződött, ez még az eredeti, angolszász időkből származik.

Ez az eredeti templom nagyjából 400 évig állhatott, amikor is a közelben nekiláttak a Tower of London építésének, majd a 11. és a 15. század között a templomot is számtalanszor átépítették.

Az 1300-a évek elejére a Templomos Lovagrend elérte történetének a csúcspontját, ellenük Európa-szerte megindult a lejárató hadjárat és 5 lovagot azok közül akik Londonban szolgáltak, az All Hollows templomban hallgatott meg II Edward király (élt: 1284-1327). A lovagok kényszer hatására tettek beismerő vallomást eretnekségükről, így az uralkodó is csak kénytelen-kelletlen hozott nem túl szigorú ítéletet: a lovagok más felekezetekhez csatlakozhattak és a szabadságuk is megmaradt.

A templomot 1650-ben hatalmas katasztrófa érte, ugyanis egy januári estén egy, a mai Great Tower Street-en lakó kereskedő házában felrobbant az ott tárolt hét hordónyi lőpor. A hatalmas szerencsétlenségben nem csak a kereskedő háza gyulladt ki, hanem a környékben lévő templom összes ablaka is betört, tornya beleremegett valamint a környékben 67 ember is az életét veszítette.

photo by Idegenvezetés London

1658-ra véglegesen kiderült, hogy a robbanásban a templom tornya olyan szerencsétlenül sérült, hogy le kellett azt bontani és egy újat kellett a helyére állítani. Amikor 1666-ban Londonban kitört a hatalmas tűzvész, a pusztítás krónikása, Samuel Pepys ebbe az újonnan épült toronyba mászott fel és innen figyelte a város teljes pusztulását.

Szerencsére az All Hallows templomot nagyrészt elkerülték a pusztító lángok, de így is keletkezett némi kár az épületben, ennek nyomát a belső falakon, az oltárral szembe állva a bal oldalon láthatjuk.

A templomnak egyébként elég komoly kapcsolódása van Amerikához, legalábbis a hódítások idején az Újvilágba szakadt arisztokratákhoz:
* itt keresztelték William Penn-t, aki 1681-ben megalapította Amerikában Pennsylvania államot
* John Quincy Adams (Amerika második elnökének, John Adams-nek a fia), aki maga az ország hatodik elnöke lett, egy tőzsgyökeres londoni lányt, Louise Catherine Johnson-t itt vett feleségül a templomban, 1797-ben

photo by Idegenvezetés London

A templomban található szószék eredetileg a londoni City St Swithin's nevű templomában állt, ide már csak a II. világháború utáni újjáépítés során került, ugyanis az All Hallows templomot komoly bombatalálat érte, az épület olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy szinte csak a torony és néhány fal maradt meg belőle az utókornak.

Az oltár mögötti freskón az utolsó vacsora jelenetét láthatjuk, mely 1957-ben készült Brian Thomas művész által. A képen azt láthatjuk, amint Krisztus a kenyeret áldja meg, mellette mind az apostolok, míg Júdás éppen elhagyja a helyszínt hogy Krisztust feladja az őt keresőknek.

A Mariner's Chapel (A tengerészek kápolnája) a templom évszázados kapcsolatára utal mindazokkak akik a vízen avagy a vízből éltek, hajósokkal, tengerészekkel és az ő szervezeteikkel. A helyi lakosok nagy része nagyon sokáig elsősorban a közeli dokkokban dolgozott, tengerészek voltak avagy az ő családtagjaik. A közeli ablakok festései is rendre a háborús újáépítés támogatóit, elsősorban hajózással kapcsolatos szervezetek adományainak emlékét őrzik, de van itt megemlékezés az odaveszett HMS Hood, a British Trent, a Samkey és a Royston Grange hajók legénységére is.

A kápolna oltára feletti fa kereszt a ma már Greenwichben kiállított és múzeum hajóvá alakított utolsó teaszállító hajó, a Cutty Sark eredeti fa anyagából készült, a rajta lévő megfeszített elefántcsont Jézus ábrázolás pedig a britek által legyőzött Spanyol Armada vezérhajójának kapitányi kabinjából származik.

A templom alatti altemplom látogatható, jelenleg múzeumként üzemel, benne évszázados köveket találhatunk a templom hosszú történetéből, pl. az angolszász időkből (9. század), a római időkből (2. század) egy út maradványát, a római kori Londínium (London római kori neve) makettjét, egyházi kegytárgyakat, elrejtett iratokaz (17. század), két aprócska föld alatti kápolnát, háborús emlékeket és egy urnás temetkezési helyet.

Római kori járda maradványa (2. század) / photo by Idegenvezetés London

A templom épületével szemben találjuk a Tower Hill nevű dombocskát, amely ma már emlékpark ugyan, de évszázadokkal korábban nyilvános kivégzőhelyként funkcionált. Az itt kivégzettek holttestének nagy része az All Hallows by the Thames templomban végezte, néhány egyházi áldozatot itt is tetettek el, közöttük Thomas More és John Fisher püspököket valamint Laud érseket is, akit viszont a Towerben fejeztek le.

A templomban szolgálók rendszeresen részt vesznek különböző évszázados hagyományok életben tartásán, például a Knolly Rose eseményen, mely minden évben szabadon látogatható.

A templom hivatalos honlapját ide kattintva éritek el.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Read more