VIII. Henrik hat felesége: a negyedik, Klevei Anna

VIII. Henrik hat felesége: a negyedik, Klevei Anna

Ebben a hat részes sorozatban végignézzük VIII. Henrik angol király (uralkodása 1509-1547) mind a hat feleségnek történetét. Viszontagságos történelmi idők voltak, de ha Henrik szóba kerül, az emberek nagy többségének csak a hat feleség története urgik be.

Nem csoda, hatalmas botrány volt ez a korában is és valljuk be, még napjainkban is az. Azonban a legtöbben csak a nőfaló, a senkit és semmit nem tisztelő királyt látják a történetben, de mint minden más az életben ez sem ennyire egyszerű.

Az eredendő ok, amiért VIII. Henrik mindenáron egy fiú utódot szeretett volna, az a trónutódlás biztosítása volt ugyanis. Természetesen egyetlen törvény sem zárta ki a lányokat az utódlásból és hát ugye Henriknek első és második házasságából is született egy-egy lánya, azonban egy fiú örökös nélkül az angol trón nagy veszélyben volt, hiszen bármelyik lánya is örökli majd a koronát, annak nagy valószínűséggel külföldről kerül majd házastárs, tehát a Tudor vérvonal azonnal eltűnik és meglehet hogy egy holland, egy német vagy akár egy spanyol ház veszi át a hatalmat az országban.

Alalpvetően ezt szerette volna Henrik elkerülni, ehhez pedig mindenképpen szüksége volt egy olyan nőre, aki életképes, stramm kisfiút tud a világra hozni...

VIII. Henrik / Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

A negyedik feleség: Klevei Anna (1515-1557)

Anna (eredeti nevén Anna von Kleve) német hercegi családból származott, melynek okán meglehetősen kilóg VIII. Henrik angol feleségeinek sorából. A legendák szerint egyáltalán nem volt egy szép nő, de ez csak legenda, semmi probléma nem volt Anna megjelenésével, de korában úgymond divat volt kritizálni a külföldről érkezett feleséget.

Anna családja úgy gondolta, hogy a lányoknak nem feltétlenül szükséges magasabb iskolákat végezniük, így Anna is csak saját nyelvén tanult meg írni és olvasni, szabadidejét pedig teljes egészében hímzéssel töltötte. Nem tanult zenét és nem tudott énekelni sem, szégyenlős volt és a flörtöléhez sem értett, így összességében nem igazán volt VIII. Henrik típusa.

Amikor Anna apja 1539-ben meghalt, utódja a 22 éves fia lett, aki meglehetősen ambíciózus volt és egy szövetségben kezdett gondolkodni Angliával ami egyébként találkozott VIII. Henrik terveivel is, hiszen ő épp európai szövetségest keresett, hogy országa méginkább megvethesse lábát a kontinensen.

Klevei Anna / Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

Jane Seymour, Henrik harmadik feleségének halála után a király újra házasságban gondolkodott, melyhez segítséget kért tanácsadóitól. Egyikük felvette a kapcsolatot a német Klevei családdal, ahol két lány is eladósorban volt, egyikük a 24 éves Anna, másikuk pedig a két évvel fiatalabb Amelia. A tanácsadók Holbein által készített festményekkel tértek haza az akkor már 49 éves uralkodóhoz, aki ezek alapján választotta Annát és azonnal neki is fogtak az esküvői előkészületeknek.

Annának Angliába kellett utazzon, keresztül Európán, ami nagy kihívás volt egy olyan lánynak, aki addig még sohasem hagyta el lakóhelyét és a családját. A csatornán átkelést a rossz idő 10 nappal késleltette, de első bemutatkozása Henrik követeinek sikeres volt. A király nehezen tudta tartóztatni magát így a menet elé sietett de a váratlan érkezése nem sikerült túl jól, ugyanis Anna nem ismerte fel és nemtetszését is kifejezte ami Henriket azonnal gondolkodóba ejtette a házasság sikerességét illetően.

Az 1540-ben megkötött házasság nem is sikerült, de mert valójában ez inkább szövetség volt két hatalom között semmint egy valódi házasság, 6 hónap múlva közös megegyezéssel el is váltak egymástól. A leírások szerint a házasságot a kölcsönös ellenszenv miatt 4 nap próbálkozás után sem hálták el, így gyakorlatilag a házasság sem volt szentesítve.

Klevei Anna / Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

Anna komoly vagyont valamint tetemes éves ellátmányt kapott Henriktől, hogy az elválást leegyszerűsítse, így került a nő tulajdonába jónéhány ingatlan Richmondban, a Hever kastély mely addig a Boleyn család tulajdonában volt. Anna immár mint saját jogán vagyonos hölgy teljesen kinyílt, konzervatív ruháit divatos szabásúakra cserélte, udvarhölgyeivel kártyázott, szerencsejátékozott, szórakozásként vándorénekeseket hallgatott, megtanult táncolni és angolul is.

Idővel Hanrik és Anna barátok lettek, a nő rendszeresen megjelent az udvari mulatságokon és a király másodszülött lányával, Erzsébettel is remek kapcsolatot alakított ki. Anna azonban soha többé nem ment férjhez és Henrik halála után az ő státusza is meginogni látszott.

A lenti kisfilmben a mesterséges intelligencia segítségével "életre kelnek" a festmények, melyek Henrik 6 feleségéről fennmaradtak.

Olvasd el a sorozat többi részét is:
VIII. Henrik hat felesége: az első, Aragóniai Katalin
VIII. Henrik hat felesége: a második, Boleyn Anna
* VIII. Henrik hat felesége: a harmadik, Jane Seymour
* VIII. Henrik hat felesége: az ötödik, Catherine Howard
* VIII. Henrik hat felesége: a hatodik, Katherine Parr

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Read more