Városi rókák Londonban

Városi rókák Londonban

Szokták mondani hogy Londonban minden van...ez igaz, ugyanis a városban még rókákkal is találkozhatunk, szép számmal. Ezt nappal, amikor ide-oda hömpölyög az embertömeg és az utak tele autókkal meg buszokkal nehéz elképzelni, de amint leszáll az este és megritkul a forgalom, egyre másra bújnak elő vackaikból London városi rókái.

Nem bántanak ők senkit, csak csendben - avagy párzási szezonban egy kicsit hangosabban - teszik a dolgukat, élik a mindennapi rókaéletüket.

Ha emberekkel találkoznak általában jól megbámulják őket majd tisztes távolságból eloldalognak, ugyanis csak mert a városban élnek, közel sem szelídek.

Ez a szimbiotikus együttélés azért működhet elsősorban, mert Londonban a hatóságok nem tartják a rókákat "kártevőnek", és nem is jelentenek közvetlen veszélyt a közegészségre sem, ugyanis a szigeten ismeretlen betegség a veszettség.

A rókák a ragadozók (Carnivora) rendjén belül a kutyafélék (Canidae) családjának rövidlábú képviselői. A róka név alatt gyakran csak a vörös rókát (Vulpes vulpes) értik, pedig a rókák nemzetségébe tartozik többek között a vörös róka (Vulpes vulpes), a sivatagi róka (Vulpes zerda), az ezüsthátú róka (Vulpes chama) a sarki róka (Alopex lagopus), a szürkeróka (Urocyon cinereoargenteus) és a lapátfülű róka (Otocyon megalotis) is.

London természetesen vörös rókákkal van tele.

Olyannyira nem félnek az embertől a londoni rókák, hogy sokak hátsó kertjében rendezkednek be, avagy mint ahogy az 2020-ban is történt, fel-feltűnnek a város legbelső kerületeiben is, akár egy olyan parlamenti irodaházban is mint a Portcullis House. Történt ugyanis hogy az állatot bemenni senki sem látta, ám a képviselők odabent egyszer csak észrevették, hogy egy róka használja a mozgólépcsőt. Az állat jó fél órát nézelődött az épületben és egészen a negyedik emeletig jutott.

A biztonsági őrök végül egy műanyag ládát borítottak rá, így sikerült a ravaszdit elkapni, akit azután egyszerűen csak szabadon engedtek az utcán.

Számos régészeti lelet bizonyítja, hogy rókák már a múltban is betelepültek a falvakba és városokba, de a házi macskák és kutyák őseivel ellentétben ők nem léptek tovább a háziasítás útján. A miértre nem született meg még a válasz.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota