Szifilisz - a viktoriánus London alattomos betegsége

Szifilisz - a viktoriánus London alattomos betegsége

A szifilisz, vagy ahogyan másik nevén mint vérbaj emlegették, egy elsősorban nemi úton terjedő avagy a magzati életben elszenvedett fertőzés, melyet a Treponema pallidum nevű baktériummal történő fertőzés okoz.

Mivel ez a kórokozó a szabad levegőn nem életképes, terjedése szoros testi kontaktust igényel. A betegség nem terjed szifiliszes ember által használt tárgyakkal - vécéülőkével, ajtókilinccsel, uszodával, közös használatú ruhával, törülközővel vagy evőeszközzel, csakis - elsősorban - nemi érintkezés által.

A világon jelenleg is mintegy 12 millió ember szenved vérbajban, de a történelem során csak magában Európában is magasabb lehetett a fertőzöttek száma, még egy alacsonyabb népességszám esetén is.

photo by kristi611 from Pixabay 

A betegségnek három úgynevezett fázisa van, kezdődik a nemi szerv és végbél körüli fekélyekkel, megduzzadt nyirokcsomókkal, de ez az állapot általában 4-8 hét alatt meg is szűnik. Igen megszűnik, de csak azért, hogy néhány hét múlva újra visszatérjen, ezúttal apró kiütések formájában, melyek ilyenkor már testszerte, sőt a tenyéren és a talpon is észrevehetőek. Ez a stádium némi fejfájással, étvágytalansággal, csontfájdalommal akár egy évig vagy még tovább is elhúzódhat, mire megérkezik a harmadik szakasz is, azaz a központi idegrendszeri, gerincvelői károsodás melynek következtében a beteg szellemileg leépül, mozgászavarai valamint érzékelési nehézségei támadhatnak. Idővel a betegség egyéb szövődményei olyan komolyakká is válhatnak, hogy a beteg belehalhat a fertőzésbe.

Jelen korban a fertőzés elsődleges gyógymódja a betegség első vagy második fázisában felvett penicillin kúra, a harmadik szakaszban a belső szervek károsodásának mértékétől függ a betegség gyógyíthatósága.

photo by nadya_il from Pixabay 

Láthatjuk tehát hogy igen alattomos betegséggel állunk szemben, arról nem is beszélve, hogy a penicillint majd csak 1928-ban fedezte fel a skót származású Alexander Fleming, a viktoriánus időszak pedig 1837-től 1901-ig tartott.

Maga a viktoriánus időszak, azaz Viktória királynő utalkodása egy igen ellentmondásos időszak volt, míg a brit birodalom fénykorát élte és a gyarmatosítások által a világ népességének 1/4-ét bekebelezte és számolatlanul dőltek a különböző javak a kincstárba, addig létre jött Európa egyik legnagyobb és legnyomorúságosabb szegénynegyede is a londoni East End-en, az a város keleti felén.

A királynő és családja által igen magasra tett, már már bigott erkölcsi mérce természetesen az emberek nagy részének elérhetetlen volt és a legtöbben nem is igen vágytak rá, esetleg csak külsőségekben.

A félhomályos, girbe-gurba mocskos utcácskákon virágzott a prostitúció, ugyanis komoly kereslet volt rá akár a tehetősebb urak köréből is, míg a szegénynegyedekben tengődő lányoknak, asszonyoknak nagyon sokszor ez jelentette a túlélés egyetlen módját. Az hogy akkoriban egy nő a testét árulta, nem választás kérdése volt, inkább a túlélési ösztön hajtotta őket, ezért is lehetséges, hogy nagyon sok középkorú avagy akkoriban már idősnek számító asszonyt is az utcán találtunk volna sötétedés után.

photo by tamegreaves from Pixabay 

A férfiak azután egy-egy ilyen titkos kitérő után hazavitték tisztes feleségeiknek a fertőzést, mely később nagyon sok családnál a meddőséget avagy a gyerekek halva születését eredményezte. Bár az is igaz, hogy néhány fertőzött anya gyermekén soha nem volt tapasztalható a betegség egyetlen jele sem.

Persze nem csak a tisztes középosztály fertőzte át a következő generációkat, de a kicsapongó urak a prostituáltak körében is terjesztették a kórt, ugyanúgy, ahogy az örömlányok is az őket látogató fárfiaknál, így a szegénynegyedekben is rendkívül magas volt az átfertőzés mértéke.

A korban a tisztes polgárok minden eszközzel szerették volna elkerülni a szégyent, így a korabeli orvosok igen diszkréten kezelték a felmerült eseteket, alkalmanként komoly összegeket zsebre téve a hallgatásukért. Ha a családban a nőket is kezelés alá kellett vonni, annak a díját is a férfi fizette természetesen, így a szabályokat is ő szabhatta, hogy ki és mennyit tudhasson meg az ügyről. Persze még így is kipattant egy-egy botrány, komoly szenzációt keltve.

photo by Erik Mclean on Unsplash

Az orvostudomány azonban vajmi keveset tudott a betegség pontos gyógyításáról, leginkább csak próbálkozásaik voltak, mely egyes személyeknél segítettek, másoknál nem. Ezek közé tartozott a higany alapú gyógymód is, mely anyag önmagában mérgező és valószínűleg csak meggyorsította az utazást a vég felé.

És hogy hogyan viselték a viktoránus hölgyek férjeik esetleges hűtlenségét? A helyzet az hogy sok eszköz nem volt a kezükben, ugyanis 1858-ig az esetleges ügyeket az egyházi bíróság tárgyalta. Miután átkerültek az ügyek a polgári bíróságok elé, a nők válási szándéka is többet kezdett nyomni a latban. Igaz a férjeknek ekkoriban még mindig elegendő volt csak a hűtlenség tényét a feleségeikre bizonyítani, míg a hölgyeknek ennél több bizonyítékkal kellett alátámasztani válási szándékukat, például bizonyítani kellett a férj kegyetlen bánásmódját és hogy mi módon hagyta magára a feleséget a közös életükben.

photo by Michael Drummond from Pixabay 

Ahogy azután a nők több jogot kaptak hogy saját életük felett rendelkezzenek, valamint a kísérletek is beindultak az újonnan felfedezett gyógymódokkal kapcsolatban, a betegség világszerte visszavonulóban volt, de a világ kevésbé szerencsés történelmi fejlődésű részein a mai napig gondot okoz.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

cover: by philm1310 from Pixabay

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota