St. James's Park: a londoni madárrezervátum

St. James's Park: a londoni madárrezervátum

A londoni St. James's Parkról sok mindent lehetne mesélni, nem csak a története és az őt körülvevő házak érdekesek, de már maga az a tény is, hogy királyi park.

Ez a státusz azoknak a helyeknek az összefoglaló neve, melyek mindig is a királyság tulajdonában álltak, azaz mint érték a brit korona tulajdonában vannak és a történelem folyamán elsősorban a mindenkori uralkodó és családja számára nyújtottak kikapcsolódásra vagy vadászatra alkalmas helyet.

Ide kattintva a park térképét nagyobb méretben is megtekintheted.

Maga a 23 hektáros park a londoni királyi parkok közül a legrégebbi, sokan a város legszebb parkjának is tartják. Nevét egy 1087-ben alapított leprakórházról kapta, melyet St. James-nek, a zarándokok és munkások védőszentjének ajánlottak.

A park megalapítása VIII. Henrik király nevéhez fűződik, ugyanis ő vásárolta meg az akkor még mocsaras, ingoványos területet, hogy  a bekerített és lecsapolt parkban a korban közkedvelt szarvasvadászatnak hódolhasson. Ehhez a szenvedélyéhez szükség volt azonban egy vadászlakra is a közelben, így megépíttette a St. James Palotát, mely azután évszázadokon keresztül szolgált mint királyi székhely, igaz mára egy tűzvész miatt csak darabjaiban látható.

VIII. Henrik király  / Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

Mikor azonban I. Jakab (angolul James) király Skócia után Angliában is hatalomra került 1603-ban, első intézkedései között volt, hogy a park vadász jellegét megszüntette és inkább különleges állatokkal népesítette be, tevéket, krokodilokat, elefántokat hozatott, valamint egy madárházat építtetett és virágágyásokat telepíttetett.

I. James (avagy Jakab) király  / John de Critz, Public domain, via Wikimedia Commons

A park életében az újabb nagy változás II. Károly király trónra kerülésével érkezett, ő ugyanis francia behatásra versailles-i mintára átalakíttatta a látképet, a parkban pedig barátait és szeretőit szórakoztatta, elsősorban egy Pelle Melle nevű francia játékkal, ahol egy ütővel kellett különböző földbe erősített hurkokon keresztül ütni a labdát.  

A népszerű játék nevét ma is őrzi a Buckingham Palotától a Trafalgar tér irányába futó széles út a The Mall, valamint egy másik utca a közelben, a Pall Mall.

Szintén ekkoriban történt, hogy 1664-ben az akkori orosz nagykövet egy pelikán párt ajándékozott II. Károly királynak, mellyel - akkor még ugyan nem tudta - de egy tradíciót alapítottak és a ma a parkban élő pelikánok egy része egyenesági lezármazottai a korabeli ajándék madaraknak.

Pelikán / by Christian Englmeier on Unsplash

Mára azonban fontos feladatot is kapott a park a londoni vadvilág megőrzésének tekintetében, ugyanis egy háborítatlan madárrezervátumot és megfigyelő központot hoztak létre a Buckingham Palota szomszédságában.

Tőkés réce / by Ravi Singh on Unsplash

Mára a parkban és a tóban a pelikánok mellett rengeteg egyéb madárfaj is megfigyelhető, többek között vörösbegy, feketerigó, ökörszem, nagy foltos harkály és tünde bagoly is. Persze a vízen is többen osztoznak, közéjük tartoznak a különböző réce és vöcsök fajok, hattyúk, ludak és kacsák is.

Szürke gém / by Anne Zwagers on Unsplash
Fekete hattyú / by Eugene Chystiakov on Unsplash

Jelenleg hat pelikán lakik a St. James's Parkban, név szerint a régi lakosok Isla, Tiffany and Gargi, valamint a három újonc Sun, Moon and Star, akik 2019. májusában érkeztek a prágai állatkertből.

A madarak mindenkori jólétéről egy királyi parkőr gondoskodik, akinek feladata közé tartozik minden nap tengeri halakkal etetni a pelikánokat.

Ilyenkor madaranként 2-5 kg halacska fogy és ha az etetésre ti is kíváncsiak vagytok, akkor nincs más dolgotok mint bármelyik nap delután 14.30 és 15.00 óra között ellátogatni a Duck Island Cottage-hoz, azaz a kis madármegfigyelő házacskához amely a park Whitehall felöli oldalán található.

A Londoni Ornitológiai Társaság épülete, a Duck Island Cottage / Radu Costel, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ez a kicsike, svájci mintára épült házikó a madárfelvigyázó speciális parkőr kijelölt lakhelye már 1841 óta, valamint a Londoni Ornitológiai Társaságnak is van itt egy klubhelyisége, ahol rendszeresen szerveznek szakmai találkozókat.

Maga a madárrezervátum védett övezetnek számít, a bejárás tilos.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

cover: Ioannis Ioannidis from Pixabay

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota