Különleges londoni múzeum: a Jimi Hendrix és Händel múzeum

Különleges londoni múzeum: a Jimi Hendrix és Händel múzeum

Az évszázadok során Londonban igen sokan megfordultak, közöttük számos ismert ember is, akik azután hosszabb-rövidebb időre le is telepedtek a városban.

Közéjük tartozik például Jimi Hendrix is, aki 1968 július elején költözött a Brook Street 25 szám alatti londoni bérelt lakásba, akkori barátnője, Kathy Etchingham társaságában.

Warner/Reprise RecordsUploaded by We hope at en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Jimi-t 1966 szeptemberében Chas Chandler menedzser hozta Londonba, ahol Hendrix gyorsan szerzett hírnevet a londoni klubokban, valamint az Egyesült Királyság egyéb koncert helyszínein is, ahol mind viharos sikert ért el.

A zenész határtalanul boldog volt, úgy tekintett a kis lakásra, mintha csak a sajátja lett volna, az előzőekben ugyanis a rengeteg koncertezés miatt sehol sem töltött elegendő időt ahhoz, hogy bárhol is hosszabb távra letelepedhessen.

A következő három hónapban Hendrix a lakást használta londoni bázisaként, interjúkat adott ott, új dalokat írt, és felkészült februári koncertjére a Royal Albert Hallban.

A pár végre megtehette hogy a sajtó állandó zaklatásától távol tarthatták magukat és végre volt idejük egy kis magánéletre is. Ettől függetlenül persze Hendrix rengeteg időt töltött a stúdióban és a rendszeres koncertezést sem adta fel, de végre lehetősége volt egy kicsit jobban ellenőrzése alá vonni a saját életét.

Otthon lazításként sokszor játszott a gitárján vagy próbált új számokat összehozni, mely időszakban szivesen fogyasztott némi alkoholt is, inspiráció céljából. Az utókor számára feljegyezték, hogy sokszor lusta volt felmenni az emeleten található konyhába, így gyakran a lenti ablakpárkányon hűtötte a söröket.

Természetesen az állandó cigarettázás sem maradhatott el, első sorban a Benson & Hedges fajtájú dohányt kedvelte de gyakran valami mentolosra is rágyújtott. Új angol szokásokat is felvett, például Londonban kezdett el rendszeresen teázni is.

Sajnos a pár 1969-ben szakított és kevesebb mint egy éven belül Hendrix már halott volt, az ellentmondásos hírek szerint halálát kábítószer túladagolás okozta.

Az épületben berendezett állandó kiállítás betekintést enged a  legendás zenész három szobájába, többek között a pár közös hálószobájába is, ahol a gitár fenomén alkalmanként olyan hangerővel gyakorolt, hogy a hangfalai tönkre mentek bele. A berendezés teljesen authentikus, Kathy a legenda akkori volt barátnője segített a helyiségek végső képének kialakításában.

Azonban a Brook Street-i épületnek nem Jimi Hendrix volt az egyetlen méltán híres lakója, őt ugyanis majd 300 évvel megelőzte George Frideric Händel a német felmenőkkel rendelkező barokk zeneszerző.

Thomas Hudson, Public domain, via Wikimedia Commons

A korban művészetét nagy becsben tartották, 1713-tól Händel évi £200 juttatást kapott mecénásától az angol Anna királynőtől, majd miután Händelt 1713 májusában hivatalosan elbocsátották hannoveri posztjáról élete hátralevő részét Angliában élte le, és 1727-ben brit állampolgárságot is szerzett.

A híres zeneszerzőt 1717-ben bízták meg, hogy írjon zenét egy királyi bálhoz, amikoris megkomponálta a The Water Music-ot. Nem sokkal ezután, egészen pontosan 1918-ben megalkotta első angol nyelvű színpadi műveit: az Acis és Galatea pásztorművet és az első angol oratóriumot, az Esthert.

Händelt 1719-ben nevezték ki London első olasz operatársulatának, a Royal Academy of Music-nak a zenekarmesterévé. A következő 40 évben mintegy 31 operát írt a londoni színpadra, köztük a Giulio Cesare-t (1723), az Orlandót (1733), az Ariodantét (1735), az Alcinát (1735) és a Serse-t (1738).

A Handel Hendrix House címe: 25 Brook Street, London W1K 4HB

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota