Furcsa London: Az utcai vécéztetők

Furcsa London: Az utcai vécéztetők


London belső kerületei a történelem során korántsem voltak ennyire tiszták mint manapság, még 1950-es évek előtt sem, mikor is a kormányzat bezáratta a széles körben elérhető nyilvános vécék nagy részét.

Pedig a londoni - még a viktoriánus korból itt maradt - nyilvános mellékehelyiségeket azért nyitották, mert a korbeli megítélés szerint igencsak szükség volt rájuk.

by Hafidz Alifuddin from Pexels

A középkorban és azután is, egészen a 17. századig London legnagyobb problémáját a vécé kérdés okozta. Az emberek otthon kisebb vödrökbe, csészékbe végezték a szükségüket, melyet azután nemes egyszerűséggel az ereszcsatonába vagy egyenesen a Temze vizébe löttyintettek. Arra is találunk megbízható forrásokat, hogy sokan - beleértve a felsőbb osztályok tagjait is - simán csak a szobáik sarkaiba ürítettek, ha úgy hozta a szükség.

oshawamuseum.wordpress.com

Az utcán ugyanígy, legtöbben ott könnyítettek magukon ahol rájuk jött a mehetnék. Természetesen ezzel azért nem mindenki értett egyet, főleg a nők nem, akiknek hosszú szoknyája sűrűn "csapdába esett".

Ez az áldatlan helyzet hozta el azonban a megoldást az utcai vécéztetők személyében, akik hatalmas fekete köpenyekben járták az utcákat vödröket cipelve. Aki szükségét érezte, az megállíthatta őket, a vödör fölé kuporodhatott, míg emberünk a bő köpenyével eltakarta az eseményt. A történelem során egyetlen utcai vécéztető neve maradt fenn, ő Thomas Butcher volt, de az övé is csak azért, mert a bíróság 1190-ben figyelmeztetésben részesítette, ugyanis túl sokat kért a szolgáltatásaiért.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

cover: by Alexas_Fotos from Pixabay

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota