Egy napos kirándulás Londonból: A Chislehurst Caves

Egy napos kirándulás Londonból: A Chislehurst Caves

Chislehurst Caves – mely csupán nevében barlang, valójában emberi kéz alkotta bányarendszer – 22 mérföld (35 km) hosszúságban húzódik Chislehurst, London délkeleti része alatt.

A bánya-rendszer három része, a Druid (ókelta), a Roman (római) és a Saxon (szász), arra a William Nichols, a Brit Archeológiai Társaság alelnöke által 1903-ban kidolgozott elméletre utal, mely szerint a bányákat ezek a népek ásták ki, azonban írott források először csak 1250-ben említik ezeket a mészkő- és kovakőbányákat, amelyekben egészen az 1830-as évekig folyt bányászat.

A druidák nem csak tanították a népet hanem isteni közvetítést is szolgáltattak, gyakran mutattak be áldozatokat a barlangban, ha szükségesnek érezték még akár emberáldozatot is. Az oltár, melyen a szertartást véghezvitték még ma is látható, a falakat néhol a kelták ősi rajzai díszítik.

A barlangokat a római korban eredetileg mészkőbányaként használták, innen nyerték ki az alapanyagot a pazar épületek és fürdők építéséhez. A munkálatok áldozatául esettek szellemeit többen is látni vélték.

Az első világháborúban lőszerraktárnak, majd a harmincas években gombatermesztő telepként használták. A második világháború idején, 1940. szeptemberétől – London bombázása miatt – légópince rendszerként működött. Mivel több londoni kerületből könnyen elérhető volt, így volt időszak, mikor a 15.000 „lakosnak”, villanyvilágítása, kórháza és kápolnája is volt.

https://chislehurst-caves.co.uk/gallery/

Az 1960-as és 70-es években olyan előadók adtak itt koncertet, mint a Status Quo, Jimi Hendrix, The Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin. A bánya egyes járataiban forgatták pl. a Labirintus nevű valóságshow-t vagy a Doctor Who című sorozat néhány epizódját.

Már több kísértetet is látni véltek a járatokban, az egyik legrégebbi történet egy ma is kísértő római századosról és a néha hallható lódobogásról szól. A világháború alatt lecsapolták a földalatti tavakat, hogy több hely legyen az elrejtőzni kívánó embereknek, amikor is az egyik tóban egy női csontvázra leltek aki feltehetően emberáldozat volt.

https://chislehurst-caves.co.uk/gallery/

A kísértethistóriák terjedni kezdtek, 1957-ben egy brit újság szerkesztői meghirdettek egy pályázatot miszerint aki egy éjszakát egyedül eltölt a barlangban annak markát 5 font jutalom üti. Bár sokan jelentkeztek, végül csak nyolcan teljesítették a kihívást, de mikor egy őr megmagyarázhatatlan rohamot kapott az éjszakázásokat leállították.

Cím: Caveside Close, Old Hill, Chislehurst, BR7 5NL
Chislehurst Caves

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az  "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota