Az Oxford vs Cambridge evezős verseny

Az Oxford vs Cambridge evezős verseny

A világban egyáltalán nem különleges, hogy bizonyos iskolák, egyetemek versengenek egymással, azonban az a fajta rivalizálás amely a brit Oxford és Cambridge egyetemek között zajlik, igazán egyedülálló.

Mindkét intézmény büszke múltjára, kiváló oktatóira és világhírnevet szerzett diákjaira, a kettejük között fennálló versengést azonban minden évben egy evezős verseny kereteiben szeretik eldönteni.

A legelső versenyt egy cambridge-i tanuló, bizonyos Charles Merivale javaslatára tartották 1829-ben, amikor is kihívást intézett gyermekkori jóbarátjához Charles Wandsworth-höz aki akkoriban pont Oxfordban tanult. Az első versenyt tehát Oxfordshire megyében, Henley-on-Thames településen tartották, melyet Oxford nagy fölénnyel meg is nyert.

Az evezős verseny olyan népszerű lett, hogy ezután az évenkénti megmérettetést áttelepítették Londonba a Westminster híd közelébe, ahol egészen 1856-ig rendszeresen tartottak is versenyeket. Azután hat mérfölddel feljebb helyezték a versengés színhelyét, a Putney nevű városrészbe ahol azóta is éves rendszerességgel megrendezik az eseményt.

Manapság már meglehetősen nagy számú nézelődőt vonz a dolog, akár 10 000 ember is álldogálhat a Temze partján a Putney és Mortlake közötti szakaszon. Az évek során volt néhány hajó amely elsüllyedt, de általában elég szoros szokott lenni a befutó a két csapat között.

Az Oxford vs Cambridge evezős verseny útvonala / ©www.theboatrace.org

Ide kattintva a fenti térképet nagyobb méretben is megnézhetittek.

Tradicióként tarthatjuk számon a visszahívást is, azaz az aktuális vesztes kihívhatja a nyertest egy újabb megmérettetésre, ekkor ugyanazok eveznek a következő évben is akik a csatát előzőleg már egyszer megvívták.

Érdekes tudni, hogy mind a két csapatot csak mint a Blues (azaz Kékek) emlegetik, ugyanis Cambridge világoskék, míg Oxford sörétkék felsőben evez. A hajókban nyolcan ülnek a menetiránynak háttal, míg egy ember szembe, aki az irányító ember.

A verseny áramlás ellen halad, de mindig úgy időztve, hogy a legalacsonyabb vízállás idején indul, pont akkor amikor az apadásnak vége és a víz újra elkezd beáramlani Londonba a tengeri torkolaton keresztül.

A táv pontosan 4 mérföld 374 yard, azaz 6.8 km, az eddigi
* legjobb női idő 18 perc 23 másodperc (Cambridge, 2022)
* legjobb férfi idő 16 perc 19 másodperc (Cambridge, 1998)

A jelenlegi állás 2024-ben egyébként 81 győzelem Oxfordnak és 87 Cambridge-nek, de minden további infót megtaláltok a verseny honlapján, ha ide kattintotok.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota