A londoni Tower meséi: az egzotikus állatkert

A londoni Tower meséi: az egzotikus állatkert

Évszázadokkal ezelőtt a londoni Tower nem csak lakhelyül szolgált az éppen aktuális uralkodónak de a masszív falakon belül egy olyan egzotikus állatkertet is létrehoztak, melynek lakóival a londoniak azelőtt nem találkozhattak. A furcsa teremtményekről meglepő történetek keringtek a városban.

A strucc aki szögeket eszik
A Towerben sok más állat mellet - akkoriban - különlegesnek tartott struccokat is tartottak, közülük az egyik azonban 1791-ben sajnálatos módon elhalálozott. A kor tudósai összegyűltek, hogy szemügyre vegyék az állatot és annak belső szerveit, amikor is szögeket találtak a gyomrában. A látogató tömegek meg voltak győződve róla, hogy az állatok képesek a fémeket megemészteni ha már egyszer megették őket, így továbbra is előszeretettel dobáltak eléjük apró fémtárgyakat, szögeket, holott a madár halálában valószínűleg pont ezek a tárgyak játszottak szerepet.

photo by Rujhan Basir on Pixabay

Martin a grizzly medve
1811-ben III. György király uralkodása alatt egy grizzly medve érkezett a Towerba, ajándékkép a Hudson Bay Company-tól, mely kanadai cég ma is működik. A vállalkozás alapvetőn állati szőrök kereskedésével foglalkozik, így nem meglepő hogy épp egy medvére esett a választás amikor ajándékozásra került a sor. A maci sokáig élt az erődítmény kertjében, mígnem aztán a londoni Regent’s parkban üzemelő állatkertbe költözött ahol 1838-ban elhalálozott.

Photo by Marc-Olivier Jodoin on Unsplash

A borozgató elefánt
A legnagyobb méretű állati ajándék 1255-ben érkezett III. Henrik király számára, ami nem más volt mint egy hím Afrikai elefánt, IX. Louis francia király ajándéka. A fáma úgy tartja, hogy az évekig a Towerben élő elefánt a téli napokon víz helyett bort kapott inni, ugyanis a hideg napokat a szabadban kellett átvészelje így szüksége lehetett egy kis belső melegítésre. Természetesen ez a kiváló ötlet mégsem volt olyan kiváló és az élete nagy részét delíriumban töltő szomorú elefánt 2 éven belül elpusztult.

photo by Viviane Monconduit on Pixabay

A jegesmedve aki a Temzében halászgatott
A norvég Haakon király 1252-ben III. Henrik királynak adományozott egy ’fehér medvét’ melyet ma leginkább jegesmedveként tudunk beazonosítani. Ez a medve azonban igazán szerencsésnek tekinthető a többi fogságban tartott állathoz képest, ugyanis a történet szerint kapott egy jó hosszú fém láncot a lábára, mely elég mozgást engedett neki ahhoz, hogy alkalma legyen a Temzében megmártózni és ott halakat fogni kedvére.

photo by echoyan on Pixabay

Jelenleg a háziállat szerepét a hollók töltik be a Tower falain belül, de ők maradnak ugyanis jelenlétük a legenda szerint rendkívül fontos a monarchia fennmaradása szempontjából!

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf



cover: photo by Adam Evertsson on Pixabay

Read more

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Magyarok Londonban: Sass Flóra, az első magyar női Afrika-kutató

Megkockáztatom, hogy alig néhányan hallottatok Sass Flóra (helyenként Szász) magyar származású, londoni kötődésű Afrika kutatóról, pedig nem csak felfedezései de élete is meglehetősen érdekes. Sőt mi több, Ugandában emléktáblát találunk az emlékére, de erről egy kicsit később. Kezdjük a történetet ott, hogy 1841-ben egy székely kisbirtokosi családba Nagyenyeden megszületett egy

By Agota