VIII. Henrik hat felesége: a harmadik, Jane Seymour

Ebben a hat részes sorozatban végignézzük VIII. Henrik angol király (uralkodása 1509-1547) mind a hat feleségnek történetét. Viszontagságos történelmi idők voltak, de ha Henrik szóba kerül, az emberek nagy többségének csak a hat feleség története urgik be.

Nem csoda, hatalmas botrány volt ez a korában is és valljuk be, még napjainkban is az. Azonban a legtöbben csak a nőfaló, a senkit és semmit nem tisztelő királyt látják a történetben, de mint minden más az életben ez sem ennyire egyszerű.

Az eredendő ok, amiért VIII. Henrik mindenáron egy fiú utódot szeretett volna, az a trónutódlás biztosítása volt ugyanis. Természetesen egyetlen törvény sem zárta ki a lányokat az utódlásból és hát ugye Henriknek első és második házasságából is született egy-egy lánya, azonban egy fiú örökös nélkül az angol trón nagy veszélyben volt, hiszen bármelyik lánya is örökli majd a koronát, annak nagy valószínűséggel külföldről kerül majd házastárs, tehát a Tudor vérvonal azonnal eltűnik és meglehet hogy egy holland, egy német vagy akár egy spanyol ház veszi át a hatalmat az országban.

Alalpvetően ezt szerette volna Henrik elkerülni, ehhez pedig mindenképpen szüksége volt egy olyan nőre, aki életképes, stramm kisfiút tud a világra hozni...

VIII. Henrik / Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

A harmadik feleség: Jane Seymour (1509-1537)

A Seymour család a korban nem számított túl nagynak, azonban a felmenő között elég sok nemes embert találhatunk akik kötődtek a királyi udvarhoz. Jane gyermekkoráról és neveltetéséről nem sokat tudni, de az valószínű, hogy örökölhette apja nyugodt természetét és kedves, visszafogott modorát.

A feljegyzések szerint Jane nem volt az a klasszikus szépség és szerelmi élete sem alakult túl jól, mert bár szerelmes volt egy bizonyos Will Dormer-be de a fiú szülei Jane-t sajnos nem tartották rangban megfelelőnek egy házasságr, így a lány 1529-ben, 20 évesen elkerült az udvarhoz. Eredetileg mint Aragóniai Katalin udvarhölgye szolgált, de azután Boleyn Anna mellett is dolgozott, szüzességét pedig a rengeteg lehetséges csábító ellenére is mindvégig megtartotta.

Jane Seymour / Hans Holbein the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

Amikor Boleyn Anna házassága az ekkor már 45 éves VIII. Henrikkel zátonyra futott, a királyt körülvevő tanácsadók Jane-t ajánlgatták következő feleségnek, mert a lány híre az udvarban kifogástalan volt. Vallási kérdésekben konzervatív volt, semmiféle ideológiát nem követett és látszólag ellenségei sem voltak.

1536-ban, Jane-t a Boleyn Anna halála előtti hónapokban csak már mint a király "másik hölgyét" emlegették, de a lány viselkedése maga volt az illem, semmiféle botrányt nem kavart maga körül. Kapcsolatát a királlyal maga a lány ambiciózus fivére Edvárd egyengette, bár Jane fejében nyilván megfordulhatott a gondolat, hogy miféle házasságot készítenek elő azzal az emberrel aki az első feleségét elhagyta, a másodikat pedig megöletni tervezi, de sok beleszólása a dolgok alakulásába nemigen volt.

Henrik elhalmozta a lányt ékszerekkel és ajándékokkal, a H és J monogrammok számtalan darabon feltűntek és a mai napig is meglévő feljegyzések szerint igen komoly gyűjteményről beszélhetünk, egy részük a British Múzeumban megtekinthető, valamint a kor udvari festője Hand Holbein több alkalommal is megörökítette a fiatal nőt. A hozomány sem volt kisstílű, a király 104 kastélyt és kúriát adományozott Jane-nek, emellett 5 várat valamint számtalan vadászkastélyt és erődöt is.

Jane Seymour / Wenceslaus Hollar, Public domain, via Wikimedia Commons

A dolgok azonban meglehetős sebességre kapcsolatak, ugyanis Boleyn Anna kivégzése utáni napon megtörtént az eljegyzés és 10 nappal később a királyi nászt is megülték. A pár boldognak látszott, Henrik új feleségét minden lehető eseményen igyekezett bemutatni az egybegyűlteknek és Jane gyengéd, békés természete arra mutatott, hogy ezúttal a király jól választhatott.

Jane szívén viselte a király első gyermeke, Mária sorsát is, a kettejük között gyorsan kialakult a jó kapcsolat és mindent meg is tett, hogy a lányt újva bevezethesse az udvar napi életébe.

A következő évben, 1537-ben Jane várandós lett, pont úgy ahogyan azt VIII. Henrik tőle el is várta. Októberben a Hampton Court Palace-ben, egy gazdagon díszített szobában meg is született a várva várt fiú gyermek, de a szülés meglehetősen nehezen ment, Jane 3 napig vajúdott. Henrik nehezen tudta palástolni kicsattanó örömét, a kisfiút a harmadik napon meg is keresztelték és városszerte örömtüzeket gyújtottak, London utcáin folyt az ital és a mulatozás.

Jane azonban a szülés után sem lett jobban, egy bélfertőzés következtében gyenge volt és ágyban maradt, mígnem a 12. nap, 28 évesen meghalt. Jane végül nem lett királynővé koronázva, a rossz nyelvek szerint azért nem, mert a király szerette volna tudni, hogy a várandóságból végülis egy fiú utód születik majd, de az is lehetséges, hogy inkább az időközben kitört pestisjárvány miatt halasztották el az eseményt.

VIII. Henrik Jane elvesztése után teljesen összetört, feleségének nagyszabású temetési szertartást rendezett, testét bebalzsamoztatta, és 12 napon keresztül a Hampton Court Palace személyzete virrasztott ravatala mellett. Koporsóját végül Windsorba vitték a Szent György kápolnába és ott a kórus közepe táján temették az altemplomba.

A lenti kisfilmben a mesterséges intelligencia segítségével "életre kelnek" a festmények, melyek Henrik 6 feleségéről fennmaradtak.

Olvasd el a sorozat többi részét is:
* VIII. Henrik hat felesége: az első, Aragóniai Katalin
VIII. Henrik hat felesége: a második, Boleyn Anna
* VIII. Henrik hat felesége: a negyedik, Klevei Anna
* VIII. Henrik hat felesége: az ötödik, Catherine Howard

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf