London titkai: amikor macskák adagolták a gint Londonban...

Biztosan nagyon érdekel, hogy hogyan is lehetett a valóságban ez a történet a macskákkal és a ginnel. Annyit elöljáróban elmondhatok, hogy az emberiség történelmében elég sok példát látunk arra, hogyha valami nehezen hozzáférhető, netán illegális, az emberek mindig megtalálják a módját, hogy mégse legyen akadálya megszerezni vágyaik tárgyát.

Nos a gin és a macska története is egy hasonló időszakban született...

Gin Lane, London (1750–1751) / William Hogarth, Public domain, via Wikimedia Commons

Időutazásunkban vissza kell menjünk az 1700-as évek Londonába, amikor is a városban élt egy bizonyos ír származású Captain Dudley Bradstreet nevű ember. Foglalkozását tekintve besúgó volt, ugyanis azokban az időkben rendkívül fontos volt a jakobita forradalmárokat megfigyelni és róluk jelentést készíteni a királyi udvar számára.

Na de mi is volt az a jakobita mozgalom?

1649-ben Angliában polgári forradalom tört ki, melynek eredményeként kivégezték az akkori Stuart uralkodót, I. Károlyt és az ország államformája köztársasággá változott. Erről a történetről bővebben ide kattintva olvashattok.

A köztársaságnak (melynek ura Oliver Cromwell volt, a Lord Protector) a kivégzett király fiának, II. Károlynak 1660-as visszahívása vetett véget, ekkor gyakorlatilag visszaállították a monarchiát. II. Károlynak azonban egész uralma során alkukat kellett kötnie a parlamenttel, és mert a köztársaságpárti mozgalom egyáltalán nem érezte magát vesztesnek, egy újabb polgárháború veszélye folyamatosan ott volt a levegőben.

II. Károly király / John Michael Wright, Public domain, via Wikimedia Commons

A helyzet II. Károly király halálával 1685-ben odáig fajult, hogy testvérének és utódjának II. Jakabnak menekülnie kellett az országból amikor hamis propagandával elhitették az emberekkel, hogy a katolikus Jakab el akarná törölni a protestáns (anglikán) államegyházat.

Jakab menekülése után ellenfelei 1689-ben meghívták a holland származású Orániai Vilmos herceget a trónra, aki felesége Mária (a regnáló Jakab király lánya) révén jogosult is volt a címre, amit III. Vilmos király néven meg is kapott.

III. Vilmos király és felesége Mária / Public domain, via Wikimedia Commons

Az új helyzetben azonban korántsem érezte magát mindenki annyira kitűnően, ugyanis a Stuart-dinasztia elűzése minden kétséget kizáróan jogtalan volt. Az illegalitásban ezért összefogás szerveződött az elűzött Jakab király mellett, ez lett a jakobita mozgalom.

II Jakab király / Public domain, via Wikimedia Commons

Na akor most kanyarodjunk is vissza a macskákhoz és a ginhez, ugyanis a tipikusan angol szeszesitalt az 1700-as években időlegesen betiltották a szigeten. A tiltás oka az volt, hogy a szegényebb rétegből származók csak úgy özönlöttek Londonba a munka és a jobb élet reményében, azonban a helyzet ami itt őket várta korántsem volt rózsás. A mélyszegénységben élő, gyakran hajléktalan emberek nem csak a csalódottségukat és a bánatukat, de gyakran a ruháikat is elitták és az apróbb értéktárgyaikért kapott pénzt is készséggel váltották be újabb adag ginre, amely akkoriban ráadásul kétszer olyan erős volt mint mostanában.

Szóval a már korábban említett ír származású Captain Dudley Bradstreet nevű ember ezt a földalatti jakobita mozgalmat tartotta szemmel és jelentett róla a királynak III. Vilmosnak, valamint az akkoriban virágzó illegális gin kereskedelmet is közelről figyelte.

Olyannyira közelről, hogy utolsó £13-ját a londoni Holborn városrészben működő Langdale's Distillery-ben ginre költötte és e mellé még beszerzett egy nagyobbacska, faragott macska formát mintázó fatáblát is. Ezt a fatáblát azután lakásának utca felöli ablakába szögelte, hátulról pedig a macska mancsa alá egy tölcsért erősített.

Megfogadott néhány utcán lézengő alakot, hogy terjesszék el a környéken, hogy a macska mancsa alól gint lehet kapni, így már másnap beindult az üzlet. A vásárlók a macska száján át bedobták az összeget, a mancsa alól pedig megkapták az adag gint.

Gin bolt ábrázolás 1829-ből / George Cruikshank, CC0, via Wikimedia Commons

Ez a Bradstreet nevű alak azonban tudtán kívül mozgalmat indított, a furfangos illegális gin mérések a városban egyre másra terjedni kezdtek, az emberek bizonyos házak előtt megállva a macskát hívták.

Ha bentről felhangzott a "miaú" akkor tudták, hogy helyben vannak, ott biztosan lehet csempészett gint vásárolni. Az emberek azután hamarosan elkezdték Old Tom néven emlegetni a csempész gint, a macska formára utalva ezzel, ami azért érdekes, mert egyébként a mai napig lehet londoni szeszfőzdéből származó Old Tom nevű gint vásárolni.

Szakértők úgy tartják, hogy az Old Tom Gin nem olyan fűszeres és száraz mint a London Dry fajta, inkább édesebb és kerekebb ízvilágú.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf