Különleges London: A Wembley Stadium

Különleges London: A Wembley Stadium

Ha meghalljuk a londoni Wembley Stadium nevét, akkor kétfajta emlékezet kapcsolhat be, az egyik ami a nagyszabású football meccsek és olimpiai közvetítések miatt ismeri a nevet, a másik pedig a meghatározó zenei koncertek okán.

Nos mind a kettőből volt jócskán az immár több mint 100 éves Wembley pályafutása alatt, ugyanis meglepő módon a stadion 1923-ban nyílt, igaz akkor még nem is Wembley volt a neve és funkciója sem egészen a mai volt.

A régi Wembley Stadium / Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 DE https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en, via Wikimedia Commons

Történt ugyanis, hogy a britek elhatározták, hogy 1924. áprilisa és novembere között egy nagyszabású kiállítást rendeznek a Wembley Park nevű észak-nyugat londoni városrészben. A kiállítás neve British Empire Exhibition (azaz Brit Birodalmi Kiállítás) lett, tervük pedig az volt, hogy Nagy-Britanniát mint globális kereskedelmi hatalmat mutassák be.

Erre a nagyszabású PR eseményre azért volt szüksége az országnak, mert az I. világháború után (1914-1918) Nagy-Britannia hatalmi pozícióját az USA és Japán is megkérdőjelezte a haditengerészet szemszögéből, 1917-ben Indiát is fel kellett hogy adja sőt a háború után gazdasági nehézségei is akadtak.

Ennek a kiállításnak a központi épületeként épült meg akkoriban az Empire Stadium (azaz a Birodalmi Stadion), melynek gyepszőnyegét nem kizárólag football stadionnak szánták, így kialakítottak itt egy 200 és egy 400 méteres futópályát is.

Az Emirates FA Cup / fotó: Idegenvezetés London

A stadion történetének első labdarúgó mérközése az 1923-as League Cup (azaz a ligakupa) döntő volt, a rendezvényre nagyon nehéz volt jegyet szerezni de ennek ellenére a 125 000 ember helyett aki biztonsággal befért volna akkoriban, több mint 300 000 ember gyűlt össze. Még maga V. György király (uralkodott: 1910-1936) is jelen volt, mégpedig a között a 30 000 ember között, akiknek jutott ülőhely, a többiek ugyanis állva követték az Anglia-Skócia meccset, aminek a végeredménye 1-1 lett.

A tömeget lovas rendőrök terelgették és tartották távol a pályától, közöttük néhány fehér színű ló is, amikről akkoriban néhány ikonikus kép is született. A mai Wembley Park nevű metrómegálló közelében található The White Horse (azaz A fehér ló) nevű pub ezekről a korabeli rendfenntartó lovakról kapta a nevét.

A továbbiakban igen változatos eseményeket rendeztek a stadium falai között:

* 1924: nehézsúlyú boxmérkőzés az ameriaki Tom Gibbons és a brit Jack Bloomfield között, amit az amerikai kiütéssel nyert a harmadik menetben, 50 000 néző előtt

* 1925: a Rugby Union meccse a brit hadsereg és a királyi légierő között, aminek a végeredménye 5-5 lett

* 1926: FA Club football döntő, amit a Bolton Wanderers nyert

* 1927: az első agár találkozó, ahová tulajdonosaik hozták el kutyáikat bemutatni, valamint ugyanebben az évben játszották a Cardiff City vs. Arsenal football meccset is amit először a történelemben közvetített a rádió is

* 1928: rekord számú, azaz 80 868 néző előtt játszott football meccs Anglia és Skócia között ahol először kaptak ki a hazaiak a skótoktól mégpedig 5-1-re

* 1929: a Rugby League Challenge Cup döntőjét itt játszotta Wigan és Dewsbury, ahol Wigan nyert 13-2-re

* 1930: a német utasszállító zeppelin a Graf Zeppelin az FA Cup döntőjének idején félidőben a stadium fölött lebegett

* 1933: az FA Cup döntőjében először viseltek számokat a mezeiken a játékosok, az Evertont 1 és 11 között, a Manchester City-t pedig 12 és 22 között számozták.

* 1934: az első és utolsó baseball meccs amit az amerikai haditengerészet két csapata játszott

* 1936: az első Speedway (motorverseny) világbajnokság, amelyből még 25-öt rendeztek a Wembley-ben, az utolsót 1981-ben

Speedway verseny 2010, egy másik helyszínen / kallerna, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

* 1938: az első olyan FA Cup döntő amit már a TV is közvetített Peston North End és Huddersfield Town között, ahol csak egyetlen gól esett

* 1939-1945: Wartime Cup Finals (azaz háborús kupadöntők) zajlottak a Wembley-ben, ami nem hivatalos angol-angol meccseket jelentett, de emellett háborús menekültek is meghúzhatták az épületben magukat a II. világháború alatt

* 1948: A II. világháború utáni első olimpia eseményeinek helyszíne, elsősorban az atlétika, a labdarúgás, a gyephoki és a lovas versenyszámokat rendezték itt

* 1951: a női gyephoki először szerepelt a Wembleyben, Anglia 6-1-re legyőzte Írországot és ugyanebben az évben érkezett az első nemzetközi látogató, Argentina football csapata is

* 1953: 6-3 - erről eredetiben ezt találni a Wembley Stadium hivatalos honlapján: "Excluding the home nations and Republic of Ireland, England’s men suffer their first home defeat at Wembley to foreign opposition – 6-3 to Hungary, the ‘Mighty Magyars’, then ranked the world’s no.1 team." azaz a hazai nemzeteket és az Ír Köztársaságot leszámítva az angolok elszenvedik első otthoni vereségüket a Wembleyben egy külföldi ellenféltől – 6-3-ra Magyarországtól, a „Hatalmas Magyarok”-tól, akik akkoriban a világ első számú csapata volt.

Az Aranycsapat / elöl: Lantos Mihály, Puskás Ferenc, Grosics Gyula / hátsó sor: Lóránt Gyula, Buzánszky Jenő, Hidegkúti Nándor, Kocsis Sándor, Zakariás József, Czibor Zoltán, Bozsik József, Budai László / Tibor Erky-Nagy, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons
Az Aranycsapat a "Királyi lépcsőház" falán / fotó: Idegenvezetés London

* 1955: felszerelik az első reflektorokat a stadiumban, így már hétköznap este is tarthatnak mérközéseket, az első kivilágított angol meccs a Spanyolország elleni 4-1-es győzelem

* 1961: a Wembley egyik legfurcsább eseményét rendezik – két éjszakai síugrás versenyt műhóban

* 1963: felszerelik a Wembley tetőszerkezetét, ugyanis eddig teljesen nyitott volt a stadium, valamint megrendezik az amerikai Cassius Clay (későbbi nevén Muhammad Ali) és a brit Henry Cooper super nehézsúlyú boxmérközést, ami előtt Clay megígérte, hogy az 5. menetben kiüti az angolt. Így is lett.

* 1968: az első, a TV-ben színesben közvetített football meccs a Wembley-ből, ahol Albion verte az Evertont 1-0-ra.

* 1969: az első zenei koncertet rendezték a Wembley-ben, ahol a Yes nevű progresszív rock banda lépett színpadra először és utoljára ezen a helyszínen.

* 1975: A stadionban egy motoros kaszkadőr, az amerikai Evel Knievel 90 000 néző előtt megpróbálta megdönteni a 13 londoni busz átugratásának világrekordját, ami nem sikerült sajnos, az utolsó buszba beleszállt és gerincét törte de szerencsére később felépült.

* 1982: II János Pál pápa misét celebrált a Wembley Stadiumban, 100 000 érdeklődő hívő előtt.

* 1985: A Live Aid koncertek éve, melyeket a helyszínen 70 000-en, világszerte 110 országban nagyjából 1 milliárd ember nézett és amivel több mint 30 millió angol fontot sikerült összegyűjteni.

* 1986: A stadion történetében legnagyobb színpadot állították össze a Queen együttesnek, akik egy 9.5 tonnás világítóberendezéssel is emelték a koncert élményt.

* 1988: Egy hatalmas, 10 órás koncerttel ünnepelték a 27 évvel azelőtt bebörtönzött dél-afrikai apartheidellenes vezető, Nelson Mandela 70. születésnapját. Két évvel később Mandelát kiengedték a börtönből.

* 1990: Nelson Mandelát szabadon engedik, ami után hamarosan a Wembley-be érkezik, hogy a tiszteletére rendezett koncert keretében elmondja első nyilvános beszédét a világ közönsége előtt.

* 1992: Freddie Mercury a Queen együttes énekese 1991. november 24-én meghalt, emlékére a következő év áprilisában emlékkoncertet szerveztek a Wembley-ben, nagyjából 72 000 ember jelenlétében.

Queen együttes, 1975 / Koh Hasebe; Distributed by Elektra Records, Public domain, via Wikimedia Commons

* 2000: Az Oasis együttes az utolsók között ad koncertet a lebontásra ítélt Wembley Stadiumban.

* 2007: Újra megnyílik a Wembley, immár abban a formájában amit ma is ismerünk.

* 2011: UEFA Champions’ League döntőjét először játszák a Wembley-ben, ahol a Lionel Messi vezette Barcelona 3-1-re verte a Manchester Unitedot.

* 2012: A londoni olimpia női és férfi aranyérmes labdarúgó-mérkőzéseit egyaránt a stadionban játszották.

* 2017: A helyszínen 90 000 rajongó figyelte, ahogyan a brit Anthony Joshua megszerezte a nehézsúlyú ökölvívó-világbajnoki címet, megállítva ezzel a regnáló bajnokot, Vladimir Klitschkot.

A stadion megépítése 1923-ban £750 000-ba került, ami mai értéken nagyjából £5 000 000 és a kiállítás végeztével eredetileg nem is tervezték azt megtartani. Maga a kiállítás is veszteséges lett a végén, így hogy mentsék a menthetőt, legalább az épületeket értékesítették, amit azután ingatlanspekulánsok kaparintottak meg és végső tulajdonosához már csak mintegy £127 000-ért került, 10 éves részletekben fizetve azt.

Régi foci cipők / fotó: Idegenvezetés London

Megszülettek a tervek is, hogy az épületből végülis csak legyen egy nagy nemzeti sportpálya, így hozzáfogtak az építkezéshez, így lett a komplexumból 1928-ban Wembley Stadium. Ez az eredeti stadium 2003-ig állt, miután a régi épületet elbontották és majd 4 éves munkával 2007-re felhúzták azt a Wembley Stadiumot amit a mai nap is megcsodálhatunk.

A Royal Box (azaz a Királyi Páholy) csak 1986-ban épült meg, ahonnan nevéből is adódóan elsősorban a királyi család tagjai élvezhetik a meccseket, sőt az érmek kiosztása és trófea átvétele is itt történik, miután a játékosok megmászták a 39 lépcsőfokot ami a királyi páholyhoz vezet.

Ma a Wembley az angol férfi és női labdarúgó-válogatott otthona is, mely látogatható, bennfentes vezetők kísérnek végig az épületen és mutatják be a helyiségeket amelyeket csak a TV-ből ismerhetünk.

Relikviák a Wembley folyosóin / fotó: Idegenvezetés London
Relikviák a Wembley folyosóin / fotó: Idegenvezetés London

Nekem 2025-ben volt szerencsém egy stadion túrán részt venni, ahol a folyosó-labirintusokon végighaladva történeteket hallgattunk a relikviákról amiket a falakon mindenhol láthatunk. Jártam a sajtószobában, a vendég és a hazai csapat öltözőiben is végül ugyanazokon a kapukon át jutottunk a Wembley híres pályája mellé, ahol egyébként a csapatok is bevonulnak. Sőt mi több, használhattunk a "Királyi lépcsőházat", felmászhattunk a 100+ lépcsőn egészen a királyi páholy fölé, ahonnan remek kilátás nyílt a méltán híres stadionra.

A sajtószoba ikonikus fala / fotó: Idegenvezetés London
Az üres Wembley Stadium / fotó: Idegenvezetés London
Az üres Wembley Stadium / fotó: Idegenvezetés London
Az üres Wembley Stadium és én / fotó: Idegenvezetés London
Az üres Wembley Stadium / fotó: Idegenvezetés London
A hazai csapat öltözője a Wembley Stadiumban / fotó: Idegenvezetés London
Az üres Wembley Stadium a királyi páholy mellől / fotó: Idegenvezetés London

Ha ti is szívesen körbe járnátok az ikonikus helyszínt, akkor ide kattintva megtaláljátok a Wembley oldalát ahol jegyeket foglalhattok.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L

cover photo: Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 DE https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en, via Wikimedia Commons

Read more

A londoni National Gallery kincsei: Piero della Francesca - A születés

A londoni National Gallery kincsei: Piero della Francesca - A születés

A londoni National Gallery bővelkedik kincsekben, de mert az épület igazán hatalmas, egy-egy látogatás alkalmával - helyismeret nélkül - nem egyszerű minden igazán fontos képet megtalálni. Ehhez nyújtok segítséget ezzel a művészeti sorozattal, melyben a képtár kincseit vesszük szemügyre. Folytassuk a sort Piero della Francesca (élt: 1415-1492) csodálatos festményével, melynek

By Agota