III. Károly király erdélyi birtoka

Korábban írtam már több bejegyzést is a brit királyi családról, birtokaikról és bevételi forrásaikról, azonban hosszabban még sohasem mutattam be III. Károly király erdélyi magán birtokát, ami egészen pontosan a Zalán-völgyben, a Kárpátok lankás dombjai között, a nagyjából 120 lelket számláló Zalánpatakon található.

Olyannyira megtalálható, hogy nem csak látogatható a hely, de ha kedvetek van, meg is szállhattok a birtokon, ahol az épületek hagyományos módszerekkel és anyagokkal gondosan restauráltak, hogy megőrizhessék a környék autentikus hangulatát. A szobákban eredeti erdélyi antik tárgyakat, bútorokat és textíliákat találhattok, és bár körültekintően restaurálták az épületeket, ezek a felújítások egyáltalán nem feltűnőek a régi házakon.

III. Károly király, 2023 / White House, Public domain, via Wikimedia Commons

A környék csodálatos és csendes, a legközelebbi falu 6 km-re, a következő város pedig 20 km-re található. Az épületek mellett erdőt, hatalmas virágos réteket, ásványvízforrásokat és kis patakokat találni. A birtokot gazdag növény-, rovar-, madár-, gomba- és nagy emlősállatok, köztük medvék biodiverzitása jellemzi, akik időnként a hátsó udvaron is feltűnnek. Európa egyik legritkább és leglátványosabb orchideája, a hölgycipő (Cypripedium calceolus) májusban és júniusban virágzik a völgy erdeiben, azonban érdekesség, hogy ebből a fajából Nagy-Britanniában a mai napig csak egyetlen vadon élő példány maradt fenn.

Cypripedium calceolus / Agnieszka Kwiecień, Nova, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

A béke és a nyugalom megőrzése érdekében a szobákban nincs televízió és rádió sem, ehelyett azonban rengeteg érdekes könyvet találni a polcokon.

Programokban sincs hiány, a közeli istállóknál lovaglási lehetőség, télen pedig lovasszánozás is van, meg lehet mártózni az ásványvizes medencében avagy a fatüzelésű sós pezsgőfürdőben is, a gyönyörű helyszínen tett sétákról nem is beszélve, mely tájak ideális környezetet biztosítanak festészethez és fényképezéshez is.

Magának Zalánpatak falucskának a nevét először a 16. században említették, a családfakutatók azonban ennél messzebbre is visszamentek az uralkodó családjának történetében, egészen a 15. századig, amikoris Erdélyben Vlad Tepes avagy más néven III. Vlad Drakul (azaz Karóbahúzó Vlad) volt a havasalföldi fejedelem. Mint ahogyan ragadványneve is mutatja, Vlad ellenségei iránti kegyetlenségéről és a számtalan karóbahúzásáról volt ismert.

Akinek esetleg nem világos, a karóba húzás annyit tesz, hogy az elítéltet egy kihegyezett lezsírozott karóval alulról felnyársalták, a karót lehetőleg a gerincoszlop mellett elvezették úgy, hogy az létfontosságú belső szerveket ne sértsen. A karót végül a nyak és lapocka között vezették ki a testből, avagy alkalmanként a szájon át, majd a karót a ráhúzott emberrel együtt felállították. Ez lassú, igen nagy szenvedéssel járó halált okozott, az alkalmazott módszertől függően a halálraítélt 2-3, de akár 6-8 napig is élhetett utána.

III. Vlad Drakul / Banekondic1996, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Maga III. Károly, akkor még Károly hercegként 1998-ban szembesült a ténnyel, hogy nagy valószínűséggel maga Drakula gróf is a felemenői között található.

Természetesen ha már Erdély, akkor mindenképpen megjelenik a magyar szál is a brit király családtörténetében, mégpedig a Rhédey család által. Az 1700-as évek közepén élt Rhédey Klaudia, egy korabeli nemes magyar hölgy, aki üknagymamája II. Erzsébet királynőnek (III. Károly édesanyjának), ennek történetét pedig ide kattintva el is olvashatjátok. Ez azt is jelenti, hogy nagyjából 1/16-od arányban III. Károly király ereiben magyar vér is csörgedez.

Szintén magyar ősökként érdemes tekinteni a kőröspataki Kálnoky családra, akiknek ma élő leszármazottjuk gróf Kálnoky Tibor, (született: 1966) aki maga III. Károly király egyik erdélyi származású rokona is.

A Kálnoky család a Kovászna megyei Kálnokról származik, ők már a 16. század eleje óta rendelkeztek birtokkal a környéken, és itt is laktak. A forrásokban legkorábban említett családtagok közül Kálnoky Péter és két fia, Kálnoky Bálint és Tamás alapította a család két ágát. A 19. században a kastély és a kőröspataki birtok Kálnoky Jánoshoz került, aki katonai pályát futott be a Székely Huszárezredben, fiával, Kálnoky Félixszel, akinek azonban nem voltak utódai, így vele kihalt a Kálnoky család erdélyi férfi ága.

A birtok a család morva ágához került, majd később visszakerült ugyan a magyar vonalra, de tőlük a világháborúk után a birtokokat elkobozták, a családtagokat külföldre száműzték így a lepusztult állapotban lévő épületeket csak az 1990-es évek végén kapták vissza az örökösök.

A ma élő gróf Kálnoky Tibor Németországban született de szüleivel élt Hollandiában, Franciaországban majd újra Németországban, ahol állatorvos lett. Először 1987-ben tért vissza édesapjával gróf Kálnoky Farkassal Erdélybe és vették szemügyre az egykor jobb napokat látott birtokot. Hamarosan azonban elhatározta, hogy családjával visszaköltözik ide és amit lehetséges megment a régi hagyatékból. Amikor III. Károly király Erdélyben tartózkodik, zalánpataki birtokán, akkor vendéglátója minden esetben Kálnoky gróf.

Ha szívesen megszállnátok a gyönyörű zalánpataki királyi birtokon, akkor ide kattintsatok és minden információt megtaláltok.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L