Hogyan zajlik a briteknél a Húsvét?
Húsvét nem csak az egyik legfontosabb keresztény ünnep de egyben a tavaszköszöntés ünnepe is. A keresztény vallás alapján Húsvétkor Jézus feltámadását ünnepeljük, akit a Biblia szerint pénteken feszítettek keresztre, de harmadnapra feltámadt, kereszthalálával pedig megváltotta ez emberiség bűneit.
Mivel maga a tavaszköszöntés a mai hivatalosan is elismert vallások megelenése előtt már hagyomány volt a világ több pontján, így nem meglepő, hogy a Húsvét ünneplése például Angliában is még a kereszténység előtti időkre nyúlik vissza (csakúgy mint a karácsonyi ünnepkör).
Az angolszász istennő, Eostre dicsőítése már jóval azelőtt szokásban volt, hogy a keresztény vallás elterjedt egész Európa szerte. Eostre szent állata a baknyúl volt, a jelképe pedig a tojás ami az újjászületést és a tavasz megújuló termékenységét jelentette.
Angliában a húsvéti ünnepségek egy kicsit máshogy zajlanak, mint ahogy azt például Magyarországon megszokhattuk. A Nagyböjt jelöli az ünnepkör kezdetét ami Hamvazószerdára (Ash Wednesday) esik.
Húsvét ünneplése (ami 40 napig tart) egy visszafogott esemény, a hívők körében ez leginkább hosszadalmas imára gyűlésekkel telik, ugyanakkor van egy könnyedebb oldala is, a lakomák, játékok, szórakozás és tojásvadászat is fontos részét képezik a húsvéti szertartásnak.
A húsvéti szokások, mint a tojás görgetés (egg rolling), a Morris tánc (Morris dancing) és a Húsvéti nyúl (Easter bunny) kiállítása mind szerves részét képezik a húsvéti hagyományoknak Angliában, érdemes azonban megemlíteni, hogy az ország különböző területeire különböző népszokások vonatkoznak.
A templomban való Húsvéti megjelenéshez azonban az emberek mindig a legszebb ruhájukat öltik fel, melynek elengedhetetlen kellékeként virágokkal díszített kalapokat (Easter bonnet) viselnek.
Vannak azonban olyan szokások is melyeket szinte az egész ország területén megtalálunk, ezek lehetnek a következők:
- fontos hagyomány, hogy Húsvét vasárnapjára való emlékezésképpen az emberek sonkát esznek
- a templomokat gyönyörűen feldíszítik mindenféle színű virágokkal, de a legkedvesebb mégis a fehér lilliom
- Angliában speciális tavasztáncra szakosodott társulatok hivatottak eltáncolni a Morris táncot, amely tradició egyáltalán nem újkeletű, sőt hozzávetőleg ezer éves múltra tekint vissza. Ezt a táncot mindig hivatásos férfi táncalakulatok adják elő azzal a céllal, hogy elijesszék a gonosz Tél-szellemet. A táncosok öltözete hagyományos - fehér inget, piros selyemövet, fekete nadrágot és szalmakalapot viselnek.
A húsvéti ünnepségek Virágvasárnap (Palm Sunday) előtt kezdődnek nagy lelkesedéssel és energiával, ugyanis a legenda szerint ezen a napon érkezett Jézus Jeruzsálembe, ahol a város lakossága pálmafaleveleket terített a lábai elé vagy azokkal integetett neki.
Ez a szokás még mindig megfigyelhető az Egyesült Királyságban, Húsvét napján alkalmanként láthatunk embereket sétálni a városokban pálmafalevelekkel integetve a kezükben.
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf
cover: by Wokandapix from Pixabay