Hogyan és mivel fizessek Londonban?
Sokan akik Londonba érkeztek, nagyon hasonló kérdéseket szoktatok feltenni az itteni fizetési lehetőségekkel kapcsolatban, úgyhogy most mintegy kérdezz-felelek formában megpróbálok minden rendszeresen felmerülő kérdésre válaszolni.
Fizethetek-e Euroval az Egyesült Királyságban?
A rövid válasz az, hogy nem. Mindenekelőtt érdemes tudni, hogy az Egyesült Királyság hivatalos pénzneme a brit font (£), így ha bármilyen más pénznemmel érkeztek, azt sehol sem fogadják majd el, át kell váltani. Ez alól esetleg bizonyos szállodák lehetnek kivételek, akik házon belül meg tudják oldani a Euro kezelését, de ez nem igen jellemző.
Hol tudok pénzt váltani Londonban, normális árfolyamon?
Érdemes már úgy érkezni, hogy indulás előtt jó helyen váltottatok angol fontot, mert általában az az olcsóbb megoldás. Javaslom reptéren soha ne váltsatok pénzt ha megoldható, mert nagyon rossz árfolyamokkal dolgoznak. Ugyanígy rizikósak lehetnek árfolyam szempontjából London belvárosában a turistanegyedekben, a kis pénzváltó üzlethelyiségek is.
Legjobb megoldás londoni bankokban pénzt váltani, a legnagyobbak a HSBC, Barclays és a Lloyds, de ilyen esetben figyeljetek rá, hogy útlevél legyen nálatok az ügyintézéshez.
Tudom, hogy nemrég cserélték le a bankjegyeket Angliában, hol tudom ellenőrizni, hogy milyen címletek vannak most forgalomban?
Így igaz, 2022. szeptemberében az összes papír alapú bankjegyet kivonták a forgalomból és lecserélték őket polimer alapúakra, ez gyakorlatilag egy fajta műanyag pénz. Hogy jelenleg miféle bankjegy címletek vannak fogalomban és azok hogyan néznek ki, azt ide kattintva a Bank of England honlapján ellenőrizhetitek. Ne lepődjetek meg, ha találkoztok II. Erzsébet és III. Károly arcával díszített bankjegyekkel is, mind a kettő forgalomban van és érvényes, a régi lecserélése folyamatban van.
Érdekesség, hogyha Skóciába, Észak-Írországba, esetleg a Csatorna-szigetekre (Jersey, Guernsey) is ellátogattok, akkor ezeken az említett helyeken saját kiadású és tervezésű font bankjegyekkel találkozhattok. Gondot ez nem okoz, azonos árfolyamon működnek és az ország különböző területei korlátlanul elfogadják a másik bankjegyeit.
Ha úgy alakul, hogy előkerül otthon egy néhány régi, papír alapú angol font, akkor számítsatok rá, hogy azt már csak a Bank of England kijelölt pénztárában tudjátok beváltani, egyéb bankokban csak akkor, ha van náluk vezetett számlátok. Az ügyintézéshez minden esetben útlevél szükséges és türelem, ugyanis a pénztár hétfőtől péntekig csak 9.30 és 15.00 óra között tart nyitva.
Címe: Bank of England, Threadneedle Street, London, EC2R 8AH
Ha ide kattintotok megnézhetitek, hogy hogyan is néznek ki azok a bankjegyek amiket már nem fogadnak el az országban mint hivatalos fizetőeszköz.
Szükséges-e egyáltalán készpénzt váltsak, a londoni kiránduláshoz?
Alapvetően azt mondanám, hogy ma már meg lehet oldani egy londoni kiruccanást készpénz használat nélkül, azonban mindig azt szoktam javasolni, hogy némi készpénz mégiscsak legyen a zsebben, a váratlan helyzetekre való tekintettel.
Érdemes tudni, hogy elég sok londoni kávézó és étterem ma már nem fogad el készpénzes fizetést, csak kártyával lehet náluk fogyasztani. A nagyobb élelmiszerboltok és elsősorban a kézműves helyek viszont elfogadnak készpénzt is, gond nélkül.
Magyarországi forint bankkártyával tervezek Londonban a legtöbb helyen fizetni, ennek milyen várható extra költsége lesz?
Elsődlegesen amit a magyarországi bankkártyák esetén ellenőrizni kell:
* be legyen rajta állítva hogy külföldön is használható a kártya
* ha szükséges, érdemes megemelni a napi elkölthető összeg limitjét
Magyaroszági bankkártyák esetén a londoni fizetés külföldi tranzakciónak számít, így az otthoni bank minden alkalommal felszámol majd némi tranzakciós díjat az átváltás miatt. Ez egyenként nem túl nagy összeg, de a sok kis tranzakciós díj sokra mehet a végén.
A magam részéről javaslom a virtuális bankkártya használatát, mint pl. a Wise, a Revolut avagy a Monzo én magam is már hosszú évek óta gond nélkül használom ezt a szolgáltatást. Ezek a bankkártyák bárhol járva a világban ugyanúgy viselkednek mint a helyi bankkártyák, tehát nincs extra tranzakciós díj a használatukkor.
Nem baj ha ezeknél nincs fizikai kártya kiváltva, a telefonban az applikációt megnyitva és azt odatartva a kártyaolvasóhoz ugyanúgy működik a rendszer, mintha lenne fizikai kártya a kezünkben. Viszont egyszerűbb lehet a regisztráció után egy fizikai bankkártyát is kiváltani és az adott célország valutájában az applikációban egy zsebet létrehozva oda némi költőpénzt átutalni, mert ezek a szolgáltatók elég jó árfolyamokat biztosítanak. A londoni tartózkodás alatt pedig érdemes ezzel a kártyával fizetni, így a sok kis tranzakciós díjnak búcsút mondhatunk. Sőt ha szükséges, a helyi bankautomatából angol fontot is kivehetünk ezekkel a kártyákkal, készpénzben.
Tipp: ha készpénzben £50-os bankjegyet hoztok, akkor érdemes tudni, hogy ezt nem nagyon szeretik a kisebb boltokban, mert ez a legnagyobb címlet és nehezen tudnak visszaadni
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf
Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L