Hasfelmetsző Jack öt áldozata: az ötödik, Mary Jane Kelly

Ha valaki vonzódik az évszázados bűntények témájához, akkor valószínűleg előkelő helyet foglalhat el a listáján a londoni Hasfelmetsző Jack (eredetiben Jack the Ripper) történet.

Nem csoda, a gyilkosságsorozat a mai napig is élénken foglalkoztatja nem csak a közvéleményt, hanem a szakembereket is, ugyanis a rejtélynek, hogy ki is lehetett az elkövető, a mai napig nincs egy mindenki által elfogadott megoldása.

Ez sem meglepő, hiszen a kor gyilkosságai közül az az öt amit biztosan Hasfelmetszőnek tulajdonítanak, 1888. augusztus 31. és 1888. november 9. között történtek, egészen pontosan 70 nap alatt, idestova 136 éve, amikor a mai értelemben vett rendőrségi nyomozás még gyermekcipőben járt.

A történtekről sokat tudunk, rengeteg cikk, könyv, dokumentumfilm és játékfilm készült a megtörtént eseményekből, de magukról az áldozatokról idegen kevés információnk van. Amennyi van, az azzal intézi el ezeket a szerencsétlen sorsú nőket, hogy prostituáltak voltak. Nos ez nem igaz, nem voltak...legalábbis nem mindannyian.

Ebben az öt részes sorozatban az ő életükbe tekintünk be, egészen a haláluk pillanatáig, minden további véres részlet nélkül.

Az ötödik áldozat: Mary Jane Kelly (1863-1888)

1880 után Londonban sorra zártak be az addig jól működő, kétes hírű éjszakai szórakozóhelyek, ugyanis a prostitúció büntetendő cselekmény lett. Persze ettől függetlenül a felszínen igen erkölcsös Viktoriánus korban, az igény megmaradt a szolgáltatásra, így az ipar mintegy illegalitásba kényszerült.

A kisebb-nagyobb privát partikat elsősorban az Oxford Street és a közeli Marylebone városrész előkelőbb bérelt lakásaiban tartották, ahová alkalmanként általában 40 nő és 40 férfi volt hivatalos, meghívásos alapon. Innen a mulatság végetértével a férfiak kocsin távoztak a kiválasztott hölggyel együtt, általában annak bérelt lakásába.

Prostituált az 1880-as években / commons.wikimedia.org

Mary Jane Kelly, Hasfelmetsző Jack ötödik áldozata is hasonló körülmények közé érkezhetett 1883-ban Írországból, bár igazság szerint a saját elmondott történetein kívül szinte semmit sem tudtak a hatóságok hitelt érdemlően megerősíteni vele kapcsolatban. Még az is előfordulhat, hogy sem a neve, sem a származása nem volt valós.

Elmondása szerint 8 testvére volt és bár 16 évesen hozzáment egy bányászhoz a szülővárosában, de a férfi két év múlva meghalt, özvegyen hagyva a fiatal lányt. Ezután egy nővel volt kapcsolata, ami saját elmondása szerint szerencsétlenül végződött, őt magát pedig a prostitúcióba taszította.

Londonba érkezve Mary Jane Brompton városrészben telepedett le, amely gyakorlatilag a Marylebone városrésszel szomszédos, sőt közel van St. John's Wood és Chelsea városrészekhez is, ahol szintén jelentős számban szervezték a privát partikat akkoriban. Ide elsősorban a tehetős középosztály fárfiai voltak meghívva, a találkákat pedig a madame-ok intézték. Nagy valószínűséggel Mary Jane is egy hasonló közvetítő hálózaton keresztül tevékenykedhetett.

Azonban azt tudni érdemes, hogy akkoriban ezekben a körökben a férfiak a nőket színházba, lóversenyre avagy vacsorázni vitték először, és csak ezután térhettek rá a találkozásuk pontos céljára.

A viktoriánus korban még egy női boka látványa is megrőkönyödést keltett / Public domain, via Wikimedia Commons

A rangban egy szinttel ezek alatt a lányok alatt álló prostituáltak központi találkozó helyszíne a Leicester Square volt, ahol kávézókban üldögéltek és úgy várták, hogy leendő kuncsaftjaik felismerják őket. Sokak közülük nem is angolok voltak, hiszen az 1880-as évek második felében virágzott a szexkereskedelem, azaz az angol lányokat előszeretettel vitték Nyugat-Európába, míg a szigetre rengeteg európai lány került.

A londoni prostituáltak - még a magasabb körökben fogolódók is - meglehetősen sokat ittak és nem volt ez máskét Mary Jane esetében sem. 1888-ra Bromptonból átköltözött Whitechapel városrészbe, a Miller's Court-ra, ahol egy földszinti szobát bérelt. Sokat megfordult a közeli hírhedt Ten Bells Pub-ban, amit gyakorlatilag a saját territóriumának tartott, volt hogy verekedésekbe is keveredett más lányokkal a helyszín miatt.

London, 1902 / Public domain, via Wikimedia Commons

Amikor 1888. márciusában megismerkedett egy Barnett nevű férfival, akkor érte még az ősi szakmáját is szögre akasztotta, de mert a férfi hamarosan elveszítette a munkáját és ezután már nem tudta Mary Jane-t eltartani, a nőnek újra áruba kellett a testét bocsátani. A nehéz helyzet és a pénztelenség komoly vitákat szült közöttük, egyre sűrűbben bukkantak fel újra a lány régi prostituált barátnői is és volt hogy a férfi és Mary Jane között tettlegességig fajultak a dolgok.

Egy ilyen alkalommal történt, hogy Mary Jane a vita hevében betörte az utcára néző ablakot, melyen keresztül azután a gyilkosság napján be tudtak tekinteni a szobába és felfedezték a brutális mészárlást, melyet Hasfelmetsző utolsó feljegyzett áldozatával tett.

Ha kíváncsi vagy a sorozat többi bejegyzésére is, akkor ezeken a linkeken elolvashatod őket:
Hasfelmetsző Jack öt áldozata: az első, Polly Nichols
* Hasfelmetsző Jack öt áldozata: az második, Annie Chapman
* Hasfelmetsző Jack öt áldozata: a harmadik, Elizabeth Stride
* Hasfelmetsző Jack öt áldozata: a negyedik, Catherine Eddowes

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf