A londoni szobor, melyet rendszeresen cserélnek

Ha az ember Londonban jár, akkor feltűnhet, hogy lépten nyomon szobrokba botlik ugyanis a britek nagyon szeretik íly módon megörökíteni történelmi eseményeiket, győztes csatáikat, nagy uralkodóikat, fontos politikusaikat és tudósaikat.

Van azonban egy szobor talapzat a Trafalgar téren, mely rendszeresen újabb és újabb alkotásoknak ad bemutatkozási lehetőséget, ugyanis a művek melyek ide kerülnek mindig csak időlegesen láthatóak, van hogy egy évre, van hogy kettőre, de sohasem igazán hosszan.

Az egész 1994-ben kezdődött Prue Leith-el, aki akkor a Royal Society of Arts elnöke volt. Levelet írt az Evening Standardnak, amelyben azt javasolta, hogy tegyenek valamit a trafalgari üres lábazattal. Ez nyilvános vitát váltott ki. Öt évvel később otthont adott az első alkotásnak, Mark Wallinger „Ecce Homo”-nak.

Azóta London polgármestere a Fourth Plinth program vezető művészeket hívott meg, hogy készítsenek szobrokat a lábazathoz. Ezek a műalkotások eddig tartalmazott egy élénkkék kakast, egy arany hintalót és még a Nelson's Ship in a Bottle-t is.

A negyedik lábazat hatalmas közérdeklődést váltott ki. Követői légiója van, mind az Egyesült Királyságban, mind világszerte. Minden évben van egy Fourth Plinth Schools Awards verseny is. Lehetőséget ad a londoni általános és középiskolás diákoknak, hogy a megbízások által ihletett műalkotásokat alkossanak.

Trafalgar tér, London / Diliff, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

A talapzat neve angolul "The forth plinth" azaz magyarul kb. "A negyedik talapzat" formán fordíthatnánk, mely 1999 óta ad helyt kortárs művészeknek a történelem nagyjai között.

Egészen 2020 márciusáig - egy bizonyos Michael Rakowitz műve volt látható a téren, melynek címe "The Invisible Enemy Should Not Exist" azaz "A láthatatlan ellenség akinek léteznie sem lenne szabad". A kissé hosszú név mögött azonban egy igazi mestermű rejtőzik. A Trafalgar téren állt szobor igen különleges anyagból készült, a művész ugyanis 10 500 darab iraki datolya dobozából készítette, mely gyümölcs egyébként Irak második legfontosabb export terméke az olaj után.

Rakowizz a művész Chicagóban született de jelenleg Londonban él, családja pedig egészen pontosan Bagdadból, Irakból származik. A szobor melyet megalkotott a 2015-ben, az ISIS támadásai során a korabeli asszír birodalomban álló Ninivében (a mai Mosul iraki városka közelében) megsemmisített Lamassu szobor másolata, időszámításunk előtt kb. 800-ból.

Erről a barbár pusztításról a National Geographic ezen a linken számolt be.

Image by Dimitris Vetsikas from Pixabay

2020. nyarán azonban újabb szobor érkezett a Trafalgar térre, ami első ránézésre igen meghökkentő: egy adag tejszínhab, a tetején egy cseresznyével, egy drónnal és egy léggyel, a címe pedig "The End" azaz "A vég".

A szoborra szerelt drón egyébként működött, 24 órán keresztül lehetett a képeket online követni, melyet a londoni térről közvetített. Ennek a szobornak egyébként szerencséje volt, ugyanis eredetileg csak 2022 tavaszáig tervezték bemutatni, de a járványügyi lezásárok jócskén meghosszabbították a bemutató időszakát.

Ezután, 2022. szeptemberétől egy újabb szobor került a londoni Tragalgar térre "Antelope" azaz "Antilop" néven, amely egy baptista prédikátort (John Chilembwe) és barátját, egy európai misszionáriust (John Chorley) ábrázolt, egy 1914-ben készült fénykép alapján. A fotó a mai Malawiban készült, ahol Chilembwe fején tartotta kalapját, dacolva a korabeli gyarmati szabályokkal, amelyek megtiltották az afrikaiaknak, hogy kalapot viseljenek a fehér emberek előtt.

Egy évvel később Chilembwe felkelést vezetett a gyarmati uralom ellen, de megölték, templomát pedig végül lerombolta a gyarmati rendőrség.

A legújabb alkotást 2024. szeptemberében állították ki a téren, a címe "Mil Veces un Instante" azaz magyarul "Ezerszer egy pillanat alatt", és 726 transz, nem bináris avagy nemileg nem beazonosítható ember arcának gipszből készült lenyomata díszíti.

Időközben már lezajlott a válogató a 2026-ban a térre helyezendő szoborral kapcsolatban is, a következő egy színes bőrű, kék ruhás nagyvárosi nő lesz, de róla többet majd, ha már a térre érkezik.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf