A londoni Kensington Palota süllyesztett kertje
Korábban már írtam egy bejegyzést a londoni Kensington Palotáról, elsősorban arról, hogyan is jött létre évszázadok alatt ez a valamikori központi királyi palota, valamint hogy ki laktak itt és hogyan formálták a helyszínt napjainkig. Ha ezt a bejegyzést szeretnétek elolvasni, akkor kattintsatok ide.
Egy másik bejegyzésben pedig a jelenleg is látogatható palotáról volt szó, mégpedig részletesen, hogy mit is láthattok odabent, azt ide kattintva éritek el.
Ebben a bejegyzésben a palota előtt található kertet vesszük szemügyre.
Az 1600-as években, amikor a Kensington Palota története kezdődött, nehéz lett volna elképzelni egy királyi palotát a hozzá tartozó szépen művelt kert nélkül. Eredetileg a palota barokk virágoskertje a kanyargós ösvényekkel és a formára nyírt alacsony fákkal az épület déli oldalán volt található, ami jelenleg egy nagy füves rész, a Kensington High Street irányában.
Amikor II. Mária királynő (uralkodott: 1689-1694) és III. Vilmos (uralkodott: 1689-1702) mint férj és feleség közösen uralkodott az angol trónon, közösen szerezték meg az akkor még Nottingham House néven ismert épületet, amit azután komolyan átalakítottak és bővítettek.
A hozzá tartozó kertre majdnem ugyanannyit költöttek mint magára az épületre, amit 1689 és 1696 között alakítottak ki francia mintára. Mivel magának a kertnek a fenntartása is komoly összegeket emészett fel, végül 1720 környékén meg is váltak tőle.
A következő beköltőző Anna királynő (uralkodott: 1702-1714) volt, aki túl sokat nem változtatott a főépületen, azonban mégis ő építtette mellé a ma is mleglévő Orangery-t, azaz az üvegtetővel ellátott kerti építmény is, ahol eredetileg citrusfák és más egzotikus növények nőttek, de tartottak itt alkalmanként bálakat is.
A korábbi, déli oldalon lévő kertbe szökőkutakat építtetett, valamint egy nagy méretű kerti üldögélőt (alkóvot), mely a palota felé nézett. Ez a kőépületecske ma már a parkban egy másik helyen, a Lancaster Gate nevű metrómegállóval szembeni bejáratnál, az Italian Gardens közvetlen szomszédságában található az 1860-as évek óta.
A Kensington Palota kertjének újabb nagyszabású fejlesztése már I. György király (uralkodott: 1714-1727) uralkodásának idejére tehető, amikor is az uralkodó egy 100 angol holdnyi (kb. 40 hektárnyi) területet bekeríttetett és egzotikus állatokkal telepítette azt tele. Voltak itt tigrisek, cibetmacskák, teknősbékák valamint őzek és antilopok is.
Őt követte II. György király (uralkodott: 1727-1760) aki azután a kertet már feleségének, Caroline of Brandenburg-Ansbach királynénak az ízlése szerint rendeztette át. A királyi pár első döntése alapján, az itt élő állatokat a Tower of London falain belüli zöld területre költöztették át, a helyükre pedig 1728-ban egy mesterséges tavat (Round Pond) ásattak, ami még ma is megtalálható a palota előtti zöld területen.
Ettől a tótól keleti irányban egy másik, jóval nagyobb mesterséges tavat is ásattak, ezt ma Serpentine néven ismerjük és már abban is időben is elsősorban csónakázásra használták. Mellé díszes kiszolgáló épületeket is felhúztak, valamint egy kisebb dombot is kialakítottak egy kis nyári lakkal.
A víz mellé még egy kis nyitott templomocskát is felhúztak, ami a mai napig is látható és The Queen's Temple néven ismerjük.
Amikor 1760 után a Kensington Palota elveszítette a központi palota szerepét, az épületet körbevevő kert is elveszítette jelentőségét, kevésbé gondozták, kivéve persze a konyhakerti részt, ami továbbra is biztosította a friss zöldségeket, gyümölcsöket a királyi asztalra. Az 1800-as évekre az épület mögötti területet felparcellázták és ma már az ország egyik legdrágább utcája, a Kensington Palace Gardens található itt, hatalmas villákkal.
A kert amelyet ma a palota körül láthatunk már újkeletű, legnépszerűbb része a The Sunken Garden azaz a Süllyesztett kert, melyet 1909-ben, VII. Edward uralkodása alatt alakítottak ki, holland mintára. A közelben lakó felsőosztály gyermekeit a nevelőnők sűrűn hozták ki a parkba és egyik kedvelt találkozási pontjuk volt a palota és környéke.
Magában a teraszos kertben sok a zöld gyep, a színes virágágyás és a díszes térburkolat, melyet egy mogyorófából font lugas, azaz a Cradle Walk (avagy magyarul a Bölcső sétány) és szecessziós kovácsoltvas kapuk vesznek körbe. Amíg Diana walesi hercegnő a palota falain belül lakott családjával, ezt a süllyesztett megoldású kertet nagyon szerette, így halálának 20. évfordulójára, 2017-ben, a kert növényeit kicserélték fehér és lágy pasztellszínű virágokra, melyek a hercegnő elegáns ruhatárát idézik.
Több mint 4000 növényt ültettek ide, a többek között a következőket:
* több mint 200 tő rózsát, öt fajtából (pl. Pearl Drift és Blush Noisette)
* 100 tő nefelejcset
* 300 tulipánhagymát, több fajtából (pl. White Triumphator és China Pink)
* több mint 500 tő levendulát
* több mint 100 dália hagymát
* több mint 50 tű szagos bükkönyt
* több mint 400 folyóméternyi finom levelű, rövidre nyírt gyepet
Ide kattintva megtalálhatjátok a listát is, hogy 2021-ben pontosan milyen növényfajtákat ültettek ide a Süllyesztett kertbe a királyi kertészek.
Ugyanebben az évben, a hercegnő 60. születésnapján egy, a fiai, azaz Wilmos herceg és Harry herceg által megfinanszírozott bronz szobrot is lelepleztek a kertben, ahol három kisgyermekkel látható, mintegy megjelenítve a jószolgálati munkát amit a világ több részén is végzett édesanyjuk.
A szobor előtt egy térkő található, amelybe a „The Measure of A Man” című vers utáni részletet vésték, mely a hercegnő 2007-es megemlékezésének programjában szerepelt:
“These are the units to measure the worth
Of this woman as a woman regardless of birth.
Not what was her station,
But had she a heart?
How did she play her God-given part?”
azaz magyarul:
„Ezek azok a mértékek, amelyekkel mérni lehet
e nőnek az értékét, mint nőnek, származásától függetlenül.
Nem azzal, hogy milyen volt a helyzete,
hanem azzal, hogy volt-e szíve?
Hogyan teljesítette be Isten adta szerepét?”
A Kensington Palota keleti és déli oldalán a kerteket 2012-ben alakították ki, melyek terveit a II. György király korában kedvelt elrendezések inspirálták.
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf
Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L
borítókép: by Martin Tester, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons